Ako porozumieť predpisu na kontaktné šošovky a dioptrické okuliare?

Chystáte sa nakupovať kontaktné šošovky online? Dobrá voľba! Nákupom online totiž ušetríte čas aj peniaze. Ako prvé je potrebné zistiť, aké šošovky sú pre vás ideálne a porozumieť predpisu, ktorý máte od svojho oftalmológa . Ak sa chystáte začať nosiť kontaktné šošovky, očný lekár Vám počas vyšetrenia odporučí konkrétny typ a značku šošoviek v závislosti od typu očnej vady. Kontaktné šošovky môžu byť jednodňové, dvojtýždňové alebo mesačné, avšak aj výber značky môže zavážiť. Každému skrátka vyhovuje niečo iné. Aj v prípade, že si chcete zaobstarať kozmetické farebné kontaktné šošovky (s korekciou alebo bez korekcie), je dôležité konzultovať výber s očným lekárom a dbať na jeho odporúčania. V neposlednom rade je dobré vedieť, že predpis na okuliare NEMUSÍ byť rovnaký ako predpis na kontaktné šošovky . Ale o tom si povieme niečo viac neskôr. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na všemožné čísla a skratky, ktoré sa na lekárskom predpise objavujú.

Prehľad parametrov

Váš predpis sa skladá z troch hlavných zložiek: parametre šošoviek, odporúčaná značka šošoviek a ďalšie doplňujúce informácie. Tento stručný prehľad vám môže pomôcť informácie z predpisu rozlúštiť:

Skratka: Význam:
OD / R Oculus Dexter označuje namerané hodnoty pre pravé oko
OS / L Oculus Sinister označuje namerané hodnoty pre ľavé oko
OU Oculus Uterque udáva zhodné parametre pre obe oči
SP(H), PWR, D Sféra, sila, dioptria – všetky tieto skratky udávajú dioptrie (+ alebo -)
CYL, CP Cylinder označuje nameraný astigmatizmus a udáva vertikálnu krivku oka
X, AX Os udáva smer a stupeň cylindra
ADD Add power (adícia) označuje extra silu multifokálnych kontaktných šošoviek
BC Base Curve udáva zakrivenie kontaktnej šošovky (očnej buľvy)
DIA DIA udáva priemer kontaktnej šošovky
PL Plano označuje nulovú dioptriu

Vybrali sme niekoľko základných otázok, ktoré si naši zákazníci kladú pred prvým nákupom kontaktných šošoviek:

Pravé alebo ľavé oko?

Váš oftalmológ označí na predpise ľavé a pravé oko “L” a “R”, alebo použije latinské termíny “Oculus Dexter” (pravé) a “Oculus Sinister” (ľavé). Ak máte na predpise rôzne parametre pre každé oko, kliknite na stránke s objednávkou na “Vybrať parametre aj pre druhé oko” a zadajte ich. Ak máte rovnaké parametre pre obe oči, vyplňte príslušné políčka a zadajte počet škatuliek šošoviek.

výber parametrov pre druhé oko

Plus alebo mínus?

Ak trpíte krátkozrakosťou (myopiou), máte zhoršené videnie do diaľky a máte pravdepodobne mínusové dioptrie. Ak trpíte ďalekozrakosťou (hyperopiou), ťažko sa Vám zaostruje na blízke predmety, máte plusové dioptrie. Na Vašom predpise bude táto hodnota pravdepodobne označená ako "sféra dioptrie". Pri zadávaní dioptrických hodnôt do objednávky buďte pozorný. Najmä pozor na zámenu + a - (mínusová hodnota býva v predpise označovaná znamienkom =).

Ako zvolím cylinder a os pre tórické šošovky?

Cylinder a os sa zadávajú v prípade, že trpíte očnou vadou zvanou astigmatizmus. Cylinder opisuje silu astigmatizmu a má mínusovú hodnotu stúpajúcu v intervaloch po 0,25. Os je určená v stupňoch od 0° do 180°. Ak máte akékoľvek nejasnosti ohľadom týchto parametrov, odporúčame ich konzultovať s Vaším očným lekárom.

Čo znamená hodnota adície?

Ak trpíte presbyopiou, čiže stareckou vetchozrakosťou, Váš predpis môže obsahovať hodnotu adície, ktorá určuje doplnkovú dioptriu pre videnie na blízko. Adícia sa pohybuje od +0.50 do +3.00. Niektoré značky kontaktných šošoviek používajú namiesto číslic hodnoty “low / medium / high”. Výrobca CooperVision navyše rozlišuje adíciu pre dominantné a nedominantné oko. V prípade nejasností s výberom adície kontaktujte Vášho očného lekára.

Je pri výbere šošoviek dôležité zakrivenie a priemer?

Zakrivenie šošovky (BC) označuje, ako tesne šošovka priľne na oko. Nižšie zakrivenie, napr. 8.40, znamená, že šošovka je viac zakrivená a bude na oko tesnejšie priľnutá. Vyššia hodnota zakrivenia, napr. 8.70, znamená, že je šošovka plochejšia. Priemer šošovky označuje jej šírku a je vyjadrený v milimetroch - väčšinou medzi 13 a 15 milimetrami. Drobná odchýlka (0.1 alebo 0.2 mm) by nemala mať vplyv na kvalitu videnia. Je však vhodnejšie nosiť šošovky so zakrivením a priemerom, ktorý Vám bol predpísaný. Väčšie odchýlky týchto parametrov môžu viesť k diskomfortu a skreslenému videniu.

Platí môj predpis na dioptrické okuliare aj na kontaktné šošovky?

Nie. Parametre pre okuliare a kontaktné šošovky sa môžu líšiť. Okuliare sú od očí vzdialené, ale kontaktné šošovky sú umiestnené priamo na oku. Okrem toho, že sa môže líšiť dioptrická korekcia, predpis na okuliare neobsahuje parameter zakrivenia a priemeru šošoviek.

Ako porozumieť predpisu na dioptrické okuliare?

Predpis na dioptrické okuliare je ľahšie pochopiť, keď vieme, čo ktorá hodnota znamená (viď tabuľka vyššie). Nebudete sa musieť zaoberať hodnotami ako BC a D, ktoré sú relevantné len pre kontaktné šošovky. Avšak, jedna hodnota pri online nakupovaní dioptrických okuliarov je veľmi dôležitá. Je to hodnota PD, ktorá udáva vzdialenosť zorníc. Táto hodnota umožňuje správne vybrúsenie vašich dioptrických skiel pri výrobe. Niektorí oční špecialisti v predpise uvedú len jednu hodnotu PD, a to vtedy, keď sú obe Vaše zornice od koreňa nosa rovnako vzdialené. Pokiaľ je toto Váš prípad, budete musieť konečnú hodnotu vydeliť dvomi, aby ste získali hodnoty pre ľavé a pravé oko. Väčšina ľudí má vzdialenosť zorníc od koreňa nosa 28–35 milimetrov, ale existujú aj výnimky. Ak Váš očný špecialista hodnotu PD do Vášho predpisu neuviedol, môžete si ju zmerať pomocou nášho nástroja na meranie PD .

Ak sa chcete o objednávaní dioptrických okualiarov online dozvedieť viac, kontaktujte náš zákaznícky servis alebo si prečítajte:
"Ako si objednať dioptrické okuliare online?": https://www.alensa.sk/…-online.html

KÚPIŤ DIOPTRICKÉ OKULIARE

Stratil/-a som svoj predpis na šošovky. Kde môžem svoje parametre nájsť?

Na Alensa.sk si môžete objednať šošovky aj bez predpisu. Ak neubehol viac ako rok od vašej poslednej kontroly u oftalmológa a nepociťujete žiadne zmeny videnia, môžete použiť parametre, ktoré nájdete na poslednej krabičke so šošovkami.

Ako porozumieť parametrom na škatuľke:

Ako rozumieť parametrom kontaktných šošoviek

Nezabúdajte, že je dôležité chodiť na pravidelné prehliadky k očnému lekárovi, a to raz za rok, ak lekár neurčí inak. Predpis na kontaktné šošovky starší ako jeden rok už nemusí byť aktuálny aj keď nepociťujete výrazné zhoršenie zraku.

Môžem si objednať skúšobné šošovky?

Alensa.sk nie je autorizovaným poskytovateľom skúšobných šošoviek. Skúšobné šošovky Vám môže predpísať iba Váš oftalmológ alebo optometrista. Pokiaľ chcete vyskúšať šošovky s možnosťou garancie vrátenia peňazí, môžete vyskúšať šošovky značky TopVue. Pokiaľ Vám nebudú vyhovovať, vrátime Vám celú sumu.

KÚPIŤ KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY

Komentáre (4)

Máte nejaké otázky?
Miroslav

Dobrý deň.objednal som kontaktné šošovky,ktoré mi došli a pri nich som dostal voucher na rámy alebo na skla.V ktorej optike si môžem uplatniť zľavu?

Odpoveď info@alensa.sk

Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Zľavový kód môžete uplatniť na nákup v našom e-shope alebo v našej kamennej optike v Bratislave. Ak máte aj ďalšie otázky, napíšte nám, radi Vám pomôžeme. Pekný deň.

Ladislav

Pekný deň. Potrebujem info práve oko - 1 ľavé oko - 1,25 Aké šošovky mam použiť. Ďakujem veľmi pekne

Odpoveď info@alensa.sk
Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Dioptrické hodnoty sa pri mínusových dioptriách upravujú až od hodnoty dioptrie -3,50. Nižšie dioptrické hodnoty nie je potrebné pre nákup šošoviek upravovať. To znamená, že ku korekcii pravého oka budete potrebovať šošovku s hodnotou dioptrie -1,00 a ku korekcii ľavého oka ďalej budete potrebovať šošovku s hodnotou dioptrie -1,25. Správne by ste mali mať šošovky pred nákupom na internete odborne aplikované. Pokiaľ si prajete šošovky vyskúšať sám, odporúčame Vám začať s jednodennými šošovkami. Z nášho sortimentu by sme Vám ponúkli šošovky TopVue Daily, nakoľko pri značke TopVue funguje Garancia vrátenia peňazí. Pokiaľ by Vám teda šošovky z nejakého dôvodu nevyhovovali a budete spĺňať podmienky služby, môžete ju využiť a Vaša investícia sa Vám vráti. Ak máte aj ďalšie otázky, napíšte nám, radi Vám pomôžeme. Pekný deň.
Eva

Dobrý deň , chcem si objednať multifokalne okuliare , ako zistím hodnotu ADD , na predpise mám hodnotu do blízka +3,5 a do diaľky +2,0 Ďakujem

Odpoveď info@alensa.sk

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku. Budete potrebovať multifokálne okuliare s hodnotou dioptrie +2.00 a adície +1.50. Korekcia zraku multifokálnymi okuliarmi je však pre mozog náročnejšia. Ak budete mať multifokálne okuliare prvýkrát, odporúčame Vám navštíviť odborníka. Očný špecialista Vám na základe Vašich parametrov a potrieb doladí korekciu k dokonalosti. Je možné, že na základe Vašej spätnej väzby zmení hodnotu adície. Radi by sme Vás upozornili, že pokiaľ Vám okuliare zhotovené na základe Vašich požiadaviek (na mieru) nebudú vyhovovať, vrátime Vám iba čiastku zodpovedajúcu cene okuliarových rámov - sklá zabrúsené na mieru, žiaľ, vrátiť nemožno. Prosím, majte na pamäti, že môže trvať až niekoľko týždňov, kým si na túto korekciu zraku zvyknete. Zo začiatku je lepšie okuliare nosiť len na chvíľu a nosenie okuliarov postupne predlžovať. Pre rýchlejšiu adaptáciu si pomáhajte ľahkými pohybmi hlavy v smere pohľadu. V prípade ďalších otázok sme Vám plne k dispozícii. Pekný deň.

Melagová Gabriela

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aké šošovky si mám objednať ak mám: Pravé oko: SPH: +0,50 / CYL: =2,50 / AXE: 95 Ľavé oko: SPH: Plan / CYL: =2,00 / AXE: 90 / P.D. 64,5 Ďakujem

Odpoveď info@alensa.sk
Dobrý deň, ďakujeme za Váš komentár. Podľa Vášho okuliarového záznamu máte pomerne bežnú refrakčnú chybu - astigmatizmus. Ku korekcii tak budete potrebovať tórické (astigmatické) šošovky. Z nášho sortimentu by sme Vám ponúkli šošovky Biofinity Toric. Ku korekcii pravého oka budete potrebovať šošovky s hodnotou dioptrie +0,50, cylindra -2,25 a osi 90° a ku korekcii ľavého oka budete potrebovať šošovky s hodnotou dioptrie +0,00, cylindra -1,75 a osi 90°. Pred nákupom na internete by ste správne mali mať šošovky odborne aplikované. Na tejto stránke si môžete vyhľadať očného špecialistu vo Vašom okolí, ktorý s výrobcom šošoviek spolupracuje. Pokiaľ sa však šošovky rozhodnete vyskúšať na vlastné uváženie, majte, prosím, na pamäti, že na nevhodný výber šošoviek nie je možné uplatniť prípadnú reklamáciu. A keďže ide o mesačné šošovky, budete k nim potrebovať aj vhodný roztok na údržbu, napr. Gelone. Pokiaľ s tórickými šošovkami doposiaľ nemáte žiadne skúsenosti, dáme Vám malú radu. Pri nasadzovaní si vždy šošovku narovnajte tak, aby ste mali orientačnú značku (malú čiarku) na pozícii 6. hodiny. Tak si šošovku do oka vložíte na správnu pozíciu a šošovka sa Vám v oku rýchlejšie usadí. Ak máte aj ďalšie otázky, napíšte nám. Radi Vám pomôžeme. Pekný deň.