Multifokálne okuliare: Ako fungujú a aké sú ich výhody?

Na Alensa.sk máte možnosť si do vybraných okuliarových rámov zvoliť aj inovatívne multifokálne okuliarové sklá. Z minulosti pravdepodobne poznáte bifokálne alebo trifokálne sklá, však multifokálne (alebo progresívne) sklá idú technologicky ešte ďalej - bez viditeľných prechodov spájajú tri optické zóny a zaisťujú kvalitné videnie do blízka, do diaľky, aj do strednej vzdialenosti. Zjednodušene povedané: progresívne multifokálne sklá nemajú rušivú prechodnú linku charakteristickú pre prechod medzi jednotlivými sklami u tzv. bifokálov a trifokálov. Prechody medzi jednotlivými zónami sú plynulé a užívateľom s potrebou multifokálnej korekcie ponúkajú kvalitné riešenie pre videnie do všetkých vzdialeností .

Žena s multifokálnymi okuliarmi

Z čoho sa multifokálne sklo skladá?

Multifokálne sklo má asymetrický dizajn, ktorý je prispôsobený spôsobu, akým funguje náš zrak. Jednotlivé zóny prechádzajú plynulo jedna do druhej bez viditeľných zlomov.

 • Horná polovica skla slúži na videnie do diaľky, napr. pri pozorovaní okolia alebo cesty pred nami.
 • Stredná časť skla zabezpečuje videnie do strednej vzdialenosti, napr. obrazovku počítača alebo palubnú dosku auta.
 • Spodná časť umožňuje videnie do blízka, napr. pri čítaní.
 • Postranné časti sú ľahko rozmazané, a to z dôvodu funkčného zloženia skla. Tento jav sa nazýva "periférne skreslenie obrazu".
Zóny multifokálneho skla

Správnemu videniu skrz všetky zóny pomáha zvyčajne ľahké naklonenie hlavy a zaostrenie do inej zóny.

Pre koho sú určené

Multifokálne okuliare korigujú očnú vadu tzv. presbyopiu, ktorá je spojená so starnutím organizmu a spravidla sprevádza aj ďalšie očné vady (napr. krátkozrakosť). Tieto okuliare majú pridanú dioptrickú hodnotu tzv. adíciu, ktorá umožňuje videnie do všetkých vzdialeností. Adíciu nájdete na svojom predpise na okuliare pod skratkou ADD. Ako už bolo povedané, multifokálne okuliare sú svojím spôsobom nadstavbou bifokálnych okuliarov a hodia sa pre užívateľov trpiacich presbyopiou, ktorí chcú s jednými okuliarmi napr. čítať, sledovať obrazovku počítača aj pozorovať okolie .

Aké výhody majú multifokálne sklá?

Multifokálne okuliare majú niekoľko zaujímavých výhod:

 • S jednými okuliarmi môžete vidieť do všetkých vzdialeností.
 • Na okuliarových sklách nie sú viditeľné prechody medzi jednotlivými zónami - je to nielen pohodlné, ale aj estetické.
 • Vďaka plynulému prechodu medzi jednotlivými optickými zónami odzvonilo "preskakovaniu obrazu" (zdanlivá zmena pozície sledovaného predmetu pri prechode do inej zóny).
 • Multifokálne okuliare kúpené na Alensa.sk obsahujú kvalitné povrchové úpravy.
 • Okuliare si môžete nechať vylepšiť o filter blokujúci modré svetlo, samozafarbovacie sklá alebo ich premeniť na slnečné okuliare.
 • U nás máte možnosť výberu z niekoľkých kategórií multifokálnych skiel, podľa vašich individuálnych potrieb.

Čo je dobré vedieť ...

...ak premýšľate o prechode na multifokálne okuliare:

 • Možno vám bude chvíľu trvať zvyknúť si na prechádzanie medzi jednotlivými optickými zónami. Chce to skrátka trochu cvik, ale prevažná väčšina ľudí si na multifokálne okuliare zvykne.
 • Určitá miera periférneho skreslenia obrazu je nevyhnutná, mozog sa však novému spôsobu videnia prispôsobí a časom prestáva vnímať periférne skreslenie.
 • Multifokálne sklá sú o niečo drahšie, než bežné sklá. Avšak prinášajú svojim nositeľom veľmi veľa výhod.

Aký je rozdiel medzi jednotlivými typmi multifokálnych okuliarových skiel

Základné sklo "Classic" zabezpečuje kvalitnú základnú korekciu zraku. Avšak ďalšie stupne ponúkajú pohodlnejšie videnie vďaka rozširujúcemu sa zornému poľu. Technologicky vyspelejšie sklá majú menšiu mieru periférneho skreslenia, a zároveň širšie optické tóny pre videnie do blízka a strednej vzdialenosti.