Ako udržať okuliare čisté a predĺžiť ich životnosť

Nosíte okuliare a zaujímá vás, ako docieliť to, aby vám vydržali v dobrom stave čo najdlhšie? Či už nosíte okuliare každý deň, alebo máte slnečné či designové dioptrické okuliare len na príležitostné nosenie, určite sa hodí niekoľko tipov, ako s okuliarmi správne zaobchádzať. V dnešnej dobe je možné zaobstarať si kvalitné značkové okuliare online za najlepšie ceny. Moderné okuliarové sklá zvyčajne obsahujú povrchové úpravy, ktoré zabraňujú poškrabaniu a usadzovaniu nečistôt. Avšak aj preto je dobré mať na pamäti niekoľko pravidiel:

Okuliare majú radi pravidelné čistenie

Ako je to vlastne s povrchovými úpravami, ktoré zabraňujú znečisteniu okuliarov? Tvrdenie a takzvaná hydrofóbna vrstva pomáhajú odpudzovať nečistoty a kvapky vody, takže je čistenie okuliarových skiel jednoduchšie a rýchlejšie, neznamená to však, žeby okuliare zostali krištáľovo čisté sami od seba. Aj tie najkvalitnejšie dioptrické alebo slnečné okuliare musia byť čas od času vyčistené:

  • Okuliare môžete pred vyleštením opláchnuť vodou.
  • K čisteniu a lešteniu okuliarov používajte vždy handričku, ktorá je k tomuto účelu určená - napríklad handričku z mikrovlákna. Tá býva často súčasťou základného balenia pri kúpe okuliarov.
  • Vyhnite sa používaniu uterákov, vreckoviek alebo iných textílií, ktoré môžu zanechať na okuliarových sklách škriabance.
  • Pokiaľ chcete použiť sprej alebo iný čistiaci prostriedok, použite prostriedok určený k čisteniu okuliarov. Iné produkty môžu zničiť povrchovú úpravu okuliarových skiel.
  • Pokiaľ chcete použiť nejaký bežne dostupný prostriedok z domácnosti, vyhnite sa prostriedkom obsahujúcich agresívne zložky (napr. amoniak).
  • Okuliare si môžete nechať profesionálne vyčistiť ultrazvukom v optike.

Čistenie okuliarov hadričkou

Majte vždy po ruke puzdro na okuliare

Pozor na poškrabanie alebo iné mechanické poškodenie okuliarov. Aj keď vaše okuliare vypadajú pomerne pevne, každému je jasné, že pokiaľ si na ne niekto sadne, alebo spadnú na zem, nemusia to prežiť. Majte vždy po ruke pevné puzdro na okuliare a ukladajte tam okuliare vždy, keď ich práve nemáte na nose. Pokiaľ si zvyknete ukladať okuliare do pouzdra, nebude sa vám už stávať, že ich omylom položíte na tvrdý povrch, ktorý poškriabe sklá.

Nasadzovanie a skladanie oboma rukami

Pri nasadzovaní a skladaní okuliarov používajte obe ruky. Pokiaľ s okuliarmi manipulujete vždy len jednou rukou, časom môže dôjsť k pokriveniu rámov, alebo vylomeniu straníc. Skúste to - táto maličkosť pomôže predĺžiť životnosť vašich okuliarov!

Pozor na vysoké teploty

Niektoré materiály nemajú radi veľmi vysoké teploty. Preto si nezabudnite skladať okuliare vždy, keď idete do sauny alebo pary. V letnom období dávajte pozor, aby ste okuliare nenechávali na miestach exponovaných slnkom - napríklad na palubnej doske auta. Extrémne teploty môžu zdeformovať okuliarové rámy.

Pozor na leptavé látky

Niektoré látky môžu zničiť povrchovú úpravu skiel, alebo odfarbiť okuliarové rámy. Možno vás nenapadne, že by ste si mali dávať pozor na prípravky na úpravu vlasov, niektoré čistiace prostriedky, alebo soľ obsiahnutú v morskej vode.

Tip na záver: idete na dovolenou k moru a bojíte sa o svoje okuliare? Skúste ako alternatívu jednodenné kontaktné šošovky.

KÚPIŤ JEDNODENNÉ ŠOŠOVKY