Ako používať očné kvapky

Zvlhčite si oči očnými kvapkami alebo sprejom

Očné kvapky môžu nielen významne pomôcť pri problémoch so suchými a podráždenými očami, ale môžu pomôcť aj v liečbách pri infekciách alebo pooperačných stavov. Väčšina očných kvapiek alebo sprejov má okamžitý úľavný účinok ihneď po aplikácii a ich dlhodobé používanie môže prispieť k väčšiemu pohodliu pri nosení kontaktných šošoviek.

Aplikáciu očných kvapiek môžu sprevádzať rôzne nepríjemnosti. Niektorí ľudia dokonca považujú použitie kvapiek sami na sebe za nemožné. Poďme si ukázať pár praktických tipov a možno zistíte, že sa z aplikácie kvapiek môže stať ľahká rutina.

Kedy sa môžu kvapky hodiť

Očný lekár má možnosť predpísať farmaceutické očné kvapky, ktoré pomáhajú s liečbou zeleného zákalu, zápalu spojiviek, chronicky suchých očí alebo ďalších ťažkostí. Liečba zeleného zákalu môže vyžadovať použitie viacerých druhov kvapiek. V takom prípade je dôležité riadiť sa presne pokynmi na ich používanie, pretože môže byť dôležité poradie, v ktorom sú aplikované, alebo odporúčané časti dňa pre ich použitie.

Zápal spojiviek je bakteriálna infekcia, na ktorej liečbu sa často používajú antibiotické kvapky. Váš oftalmológ by vás mal upozorniť, že po dobu trvania infekcie nie je vhodné nosiť kontaktné šošovky.

Od nepohodlia spôsobeného sezónnymi alergiami vám môžu pomôcť kvapky obsahujúce antihistaminikum. Alergická reakcia môže vzniknúť aj na prach alebo zvieraciu srsť a prejaviť sa začervenanými očami a svrbením. Lekárnik vám odporučí vhodné očné kvapky, ktoré vašim očiam uľavia, a ktoré sa dajú zaobstarať bez lekárskeho predpisu.

Syndróm suchého oka, často spôsobený dlhým sledovaním obrazovky alebo displeja, sa zdá byť v dnešnej dobe takmer nevyhnutnou komplikáciou pre všetkých, ktorí nosia kontaktné šošovky. Pokiaľ je súčasťou vašej práce dlhodobé sledovanie obrazovky počítača, vašim očiam môžu významne uľaviť zvlhčujúce očné kvapky. Očný lekár vám odporučí výrobok vhodný práve pre vás. Odporúčame mať fľaštičku s kvapkami vždy po ruke, či už ste v práci, šoférujete auto alebo športujete. Medzi najlepšie výrobky, ktoré kvalitne zvlhčujú oči, sa radia kvapky Gelone a Biotrue.

Aplikácia kvapiek krok za krokom

Kroky pre aplikáciu očných kvapiek
  • Dôkladne si umyte ruky mydlom a vodou. Osušte ich čistým uterákom.
  • Ak máte na očiach kontaktné šošovky, vyberte ich v prípade, že budete aplikovať kvapky, ktoré nie sú vhodné používať s kontaktnými šošovkami.
  • Zakloňte hlavu alebo si ľahnite.
  • Prstami jednej ruky si opatrne stiahnite spodné viečko tak, aby vznikla malá medzera medzi spodným viečkom a očnou buľvou.
  • Fľaštičku s kvapkami otočte hore dnom a namierte kvapkadlo na oko zo vzdialenosti asi 5-10 cm.
  • Jemne stlačte fľaštičku a kvapnite do oka jednu kvapku.
  • Majte hlavu stále zaklonenú a nakvapkajte do oka odporúčané množstvo kvapiek.
  • Chvíľu nežmurkajte a nechajte oči zatvorené.

Keď je aplikácia kvapiek obtiažna

Máte problém si kvapky aplikovať? Nie ste v tom sami. Pre mnoho ľudí je kvapkanie do oka výzvou. Poradíme vám pár trikov, ako si celý proces uľahčiť.

Ako sa hovorí - ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Ak máte predpísané farmaceutické kvapky a bojíte sa, že ich prvými pokusmi o aplikáciu vyplytváte, skúste to najskôr s obyčajnými zvlhčujúcimi kvapkami. Ak týchto kvapiek nakvapkáte do oka moc, nemusíte sa báť, že vyplytváte drahý lekársky prípravok a ani si inak neuškodíte.

Niektorým ľuďom pomáha vykonávať aplikáciu kvapiek v ľahu.

S aplikáciou vám môže pomôcť zrkadlo alebo ďalší človek. Niekomu pohľad do zrkadla pomáha, ale môže byť ťažké v tú chvíľu držať hlavu v záklone. Ak máte pocit, že si kvapky nie ste schopní aplikovať sami, zavolajte si pomocníka. Iný človek vám môže sám kvapky nakvapkať alebo vám viesť ruku do vhodnej polohy.

Očné kvapky a deti

Matka kvapká dieťaťu kvapky do očí

U neposedných batoliat a malých detí nebýva aplikácia kvapiek jednoduchá. Ak sa vaši najmenší kvapkám vzpierajú, skúste to s našimi trikmi.

- Položte dieťa na chrbát. V tejto pozícii vydrží pokojnejšie. - Jemne mu stiahnite spodné viečko jedného oka a požiadajte ho, nech sa pozrie hore. - Nakvapkajte potrebné množstvo kvapiek do oka a nechajte dieťa niekoľkokrát zažmurkať, aby sa tekutina rovnomerne rozprestrela.

Ak nie je možné dieťaťu aplikovať kvapky do otvoreného oka, môžete mu ich nakvapkať do vnútorného kútika oka, keď má oči zatvorené. Až oči otvorí a zažmurká, menšie množstvo tekutiny do nich stečie. O ďalšie rady môžete požiadať svojho lekára.

Záverečné odporúčania

- Pri všetkých typoch kvapiek, ktoré používate, dbajte na dodržiavanie odporúčanej doby spotreby. - Uchovávajte kvapky v prostredí a teplote podľa odporúčania. Niektoré druhy výrobku sa uchovávajú v chladničke, iné na chladnom a tmavom mieste v izbovej teplote. - Kvapky by mali byť sterilné. Preto sa kvapkadlo nechytajte , nedotýkajte sa ním oka a ničím ho neutierajte. - Vyskúšajte hygienické riešenie v podobe jednotlivo balených dávok. Takúto možnosť ponúkajú napríklad kvapky Laim Care. - Pri používaní kvapiek sa riaďte odporúčaniami svojho lekára alebo lekárnika. - Po aplikovaní kvapiek si jemne osušte oči. Nedotýkajte sa pritom vnútorného oka. - Niektoré kvapky môžu spôsobiť dočasne rozostrené videnie. Informujte sa u svojho očného špecialistu, v akom časovom horizonte po nanesení kvapiek môžete riadiť auto alebo obsluhovať stroje.

Komentáre