Ako správne používať peroxidový roztok a aké sú jeho výhody?

Chcete mať istotu, že vaše šošovky budú dokonale hygienicky čisté po celý čas ich používania? Potom stojí za zváženie používanie peroxidového roztoku. Ten patrí medzi najúčinnejšie spôsoby, ako vaše kontaktné šošovky vyčistiť. Je však potreba dodržať správny postup, ktorý sa oproti univerzálnym roztokom veľmi odlišuje. Ako teda peroxidový roztok správne používať a aké sú jeho výhody?

Dr. Beneš

„Oko je v neustálom kontaktne s vonkajším prostredím, prachom a mikroorganizmami. Prostredie oka si vytvára aj svoje prirodzené obranné mechanizmy, ktorými sa bráni nepriaznivým vplyvom týchto patogénov. Sú to hlavne zložky slzného filmu. Slzný film je tenká vrstva sĺz, ktorá omýva prednú plochu oka. Aplikovanie kontaktných šošoviek, ma vplyv na integritu slzného filmu. Ten sa rozdelí na časť, ktorá omýva prednú plochu kontaktnej šošovky (pre-lentikulárny slzný film) a tú, ktorá je medzi zadnou plochou kontaktnej šošovky (post-lentikulárny slzný film) a povrchom rohovky, resp. jej epilelom. Môže tak dôjsť ku zvýšeniu rizika zavedenia infekcie do oka. Pri šošovkách s predĺženou dobou nosenia, je preto veľmi dôležité ich dôkladné čistenie,“ vysvetľuje docent Pavel Beneš, vedúci katedry optometrie a ortoptiky lekárskej fakulty Masarykovej Univerzity.

Oční špecialisti považujú peroxidové roztoky za zlatý štandard dezinfekcie z dôvodu ich vysokej účinnosti. Tento typ roztoku obsahuje peroxid vodíku, ktorý vďaka chemickej reakcii účinne likviduje všetky nečistoty. V priebehu čistenia sa peroxid rozkladá a aktívny kyslík oxidačne ničí baktérie a ďalšie usadeniny na šošovke. „Výhodou peroxidového roztoku EasySept je široké spektrum antimikrobiálnej účinnosti. Je teda efektívny proti veľkému množstvu patogénov, a to bez pridania konzervantov. Peroxidový roztok je vhodný aj pre klientov trpiacich alergiami alebo tých, ktorý sú citlivý na niektorú zo zložiek viacúčelových roztokov,“ dodáva očný špecialista, docent Pavel Beneš.

Pretože roztok obsahuje peroxid, je veľmi dôležité, aby bol proces tzv. neutralizácie úplne dokončený. Ku každému roztoku obdržíte špeciálne puzdro, ktoré obsahuje katalyzačný disk. Práve disk je najdôležitejšou súčasťou puzdra. Pre čistenie peroxidovým roztokom, nikdy nesmiete používať puzdro, určené pre univerzálne roztoky. Celý proces čistenia trvá minimálne 6 hodín, táto doba sa pri rôznych roztokoch môže líšiť. Ukončenie reakcie poznáte tak, že sa prestanú tvoriť malé bublinky, ktoré sú dobre viditeľné. V takom prípade, môžete šošovky znovu použiť. Nikdy si však pred aplikáciou kontaktných šošoviek nekvapkajte peroxidový roztok priamo do očí, tak ako to niektorí užívatelia robia pri univerzálnych roztokoch. Mohlo by dôjsť k poškodeniu zraku.

Aké zásady je potreba pri peroxidových roztokoch dodržiavať:

  • Peroxidový roztok nikdy nesmie prísť do priameho kontaktu s okom. Mohlo by dôjsť k popáleniu rohovky.
  • Vždy používajte len špeciálne puzdro, ktoré obsahuje katalyzačný disk.
  • Roztok do puzdra nalievajte vždy po rysku. Šošovka by sa inak nemusela vyčistiť alebo by roztok mohol z puzdra vytiecť.
  • Po naliatí roztoku s puzdrom ďalej nemanipulujte. Behom procesu nechajte puzdro vo vodorovnej polohe.
  • Šošovky z puzdra nevyberajte skôr, ako po skončení procesu neutralizácie, ktorý trvá minimálne 6 hodín.
  • Špeciálne puzdro vždy vymieňajte v pravidelných intervaloch, ktoré nie sú dlhšie ako 3 mesiace. Katalyzačný disk po tejto dobe stráca účinnosť.

Ako používať peroxidový roztok krok za krokom:

1.       Dôkladne si umyte ruky

Dôkladne si umyte a osušte ruky.

Skotrolujte disk

Skontrolujte, že špeciálne puzdro obsahuje katalyzačný disk.

Do košíčku puzdra vložte šošovky

Do košíčku puzdra vložte šošovky. Košíček pre ľavú šošovku je spravidla označený písmenom L.

Prepláchnite košíčky

Košíčky zavrite a spolu s vrchnáčikom prepláchnite peroxidovým roztokom nad umývadlom.

Puzdro naplňte po rysku

Puzdro naplňte presne po rysku a následne doňho vložte vrchnáčik s košíčkami. Nezabudnite ho poriadne zašróbovať.

Proces trvá 6 hodín

S puzdrom už ďalej nemanipulujte a nechajte ho vo vodorovnej polohe. Pokiaľ začal roztok bublinkovať, je všetko v poriadku. Proces trvá 6 hodín.

 Znovu si umyjte ruce.

Znovu si umyte ruky, aby ste si nesiahli do oka so zbytkami peroxidu na prstoch.

Pokiaľ sa prestanú uvoľňovať malé bublinky, je proces ukončený

Pokiaľ sa prestanú uvoľňovať malé bublinky, je proces ukončený.

Vylejte roztok

Po dokončení neutralizácie roztok vylejte a nechajte puzdro na vzduchu vyschnúť.

Nikdy šošvky nevyplachovať peroxidovým roztokom

Šošovky môžete pred vložením do oka prepláchnuť fyziologickým (univerzálnym) roztokom, nikdy nevyplachovať však peroxidovým!

Komentáre