Časté otázky

Najčastejšie otázky a odpovede na tému kontaktných šošoviek

Od koľkých rokov môžem začať nosiť kontaktné šošovky?

Nosenie kontaktných šošoviek nie je limitované vekom. Kontaktné šošovky nosia ako malé deti, tak aj ľudia veľmi pokročilého veku. Len je potrebné naučiť sa kontaktné šošovky nasadzovať a následne vyberať. Nemenej dôležitou činnosťou je dodržiavanie správnej hygieny a starostlivosti o kontaktné šošovky.

Aký je rozdiel medzi pravou a ľavou kontaktnou šošovkou?

Žiadny rozdiel medzi šošovkou určenou na pravé oko a šošovkou určenú na ľavé oko nie je. Môžete si teda zakúpiť jednu krabičku kontaktných šošoviek a šošovky z nej používať pre obe oči, za predpokladu, že na každé oko potrebujete rovnakú dioptriu.

Poznám dioptrie z okuliarov. Možno použiť tie isté dioptrie aj na kontaktné šošovky?

Namerané dioptrie z okuliarov sa zvyčajne nemusia zhodovať s dioptriami na kontaktných šošovkách. To je sporné hlavne u vyšších hodnôt. Kontaktná šošovka je oku bližšie než okuliare a to vedie k posunu hodnoty dioptrickej korekcie. Ku kontaktným šošovkám je potrebné poznať ešte jeden nemenej dôležitý parameter. Tým je zakrivenie rohovky, ktorému by malo zodpovedať zakrivenie kontaktných šošoviek. Zakrivenie aj správne dioptrie najlepšie určí očný špecialista (optometrista, kontaktológ).

Ovplyvňujú farebné kontaktné šošovky naše farebné videnie?

Naše oko vníma svet pomocou čiernej zreničky, ktorú máme uprostred rôznofarebnej dúhovky. Farebné kontaktné šošovky sú uprostred číre, a preto menia farbu iba dúhovke. Naše videnie tak zostáva bez zmeny.

Za znížených svetelných podmienok sa môže stať, že sa naša zornička roztiahne, a naše videnie tak predsa len mierne ovplyvnené bude.

Číra časť farebných šošoviek je však všetkými výrobcami nastavená tak, aby vyhovovala naprostej väčšine užívateľov.

Môžu kontaktné šošovky vypadnúť z očí?

Pri správnej voľbe (zakrivenie) a aplikácii by mali šošovky zostať na svojom mieste takmer stále. Aj v zriedkavých prípadoch, kedy sa kontaktná šošovka posunie zo svojej polohy, zostane na Vašich očiach, kým ju neposuniete späť.

Ako sa treba starať o kontaktné šošovky?

Starostlivosť o kontaktné šošovky je jednoduchá a nie je s nimi žiadna práca. Dnešné opakovane použiteľné mäkké šošovky vyžadujú iba jeden druh roztoku na umývanie, oplachovanie a uchovanie.

Pred uložením šošovky do roztoku je vhodné šošovku zľahka pretrieť bruškom prsta. Pomôže sa tak lepšiemu odstráneniu depozit (usadenín).

Všetky jednodňové kontaktné šošovky nepotrebujú vôbec žiadne čistenie. Jednoducho sa na konci každého dňa vyhodia do koša.

Na koľko dní mi vystačí balenie šošoviek?

Počet kusov v balení vždy označuje počet kusov (nie párov) kontaktných šošoviek. V prípade, že máte na oboch očiach rovnakú korekciu, platí: 

  • balenie 30 jednodenných šošoviek vystačí na 15 dní,
  • balenie 6 mesačných vystačí na 3 mesiace.

Alergie a šošovky. Ide to dokopy?

Sezónna alergia nie je pre nosenie kontaktných šošoviek prekážkou. Keď sa o ne správne staráte.

Skráťte dobu, počas ktorej šošovky cez deň nosíte.
Poraďte sa s kontaktológom, aký roztok zvoliť v čase najsilnejších alergií.
Keď je alergia najhoršia, siahnite po jednodňových. Mnohé zahraničné štúdie potvrdzujú, že zvládanie alergických príznakov je s jednodňovými šošovkami ľahšie.

Je vhodné používať kontaktné šošovky pri kúpaní?

Použitie kontaktných šošoviek pri kúpaní (napríklad more, rieka, rybník a iné nádrže vr. Plaveckých bazénov) je pre zdravie Vašich očí skutočne rizikové. Kontaktné šošovky by správne nemali prísť do styku ani s vodou z vodovodu. Ak Vám do očí spadne pár kvapiek, nič sa nedeje. Ak pod vodou otvoríte oči, šošovky vyberte do 10 – 15 minút od vynorenia a potom už nenoste. V prípade morskej vody môže dôjsť k prilepeniu šošoviek k vrchnej vrstve rohovky.

Je spoľahlivé kupovať si kontaktné šošovky na internete?

Rovnako ako v iných odboroch sa aj v prípade kontaktných šošoviek môže stať, že narazíte na nesolídnu firmu. Môžete tak dostať výrobky, ktoré nie sú určené pre slovenský trh, sú tesne pred dobou expirácie alebo ich dostanete za oveľa dlhší čas, než sľubuje dodacia lehota. Preto je dobré si pre nákup kontaktných šošoviek zvoliť solídny a známy internetový obchod. Stačí sa na stránkach obchodu trochu rozhliadnuť a ľahko spoznáte o ako kvalitný obchod ide.

Slovenská Pošta GLS Zásilkovna
Top