Časté otázky - kontaktné šošovky

Najčastejšie otázky o kontaktných šošovkách. Odpovede hľadajú začiatočníci aj dlhoroční nositelia kontaktných šošoviek. Zaujíma niečo práve Vás?

Začiatky s kontaktnými šošovkami

  1. V akom veku môžem začať nosiť kontaktné šošovky? Sú bezpečné pre deti?
  2. Môžu mi kontaktné šošovky vypadnúť z oka?
  3. Môžem spať s nasadenými kontaktnými šošovkami?
  4. Je nosenie šošoviek nepríjemné alebo dokonca bolestivé?
  5. Je ťažké kontaktné šošovky nasadiť a vybrať?
  6. Môže kontaktná šošovka skĺznuť za oko, zaseknúť sa alebo sa za okom stratiť?
  7. Ako spoznám, že kontaktná šošovka nie je obrátená naruby?
  8. Môžu farebné kontaktné šošovky ovplyvniť kvalitu videnia?
  9. Ako dlho vydrží balenie kontaktných šošoviek?

Online nákup kontaktných šošoviek

  1. Poznám hodnotu korekcie pre dioptrické okuliare. Je táto hodnota korekcie vhodná aj pre kontaktné šošovky?
  2. Sú kontaktné šošovky drahé?
  3. Ako mám čítať a pochopiť svoj lekársky predpis?
  4. Líši sa kontaktná šošovka pre pravé a ľavé oko?
  5. Môžem v SR kúpiť kontaktné šošovky bez predpisu?
  6. Je bezpečné kúpiť kontaktné šošovky online?
  7. Môžem na vašom e-shope získať skúšobný pár šošoviek?
  8. Môžem si objednať kontaktné šošovky a roztok, ktorý som nikdy predtým nevyskúšal/a?
  9. Aký je rozdiel medzi D a N pri kontaktných šošovkách?

Starostlivosť o kontaktné šošovky

  1. Ako sa mám starať o svoje kontaktné šošovky?
  2. Čo znamená manuálne čistenie ("rub") kontaktných šošoviek?
  3. Môžem použiť obyčajnú vodu z vodovodu na čistenie kontaktných šošoviek?
  4. Mal by som použiť kvapky do očí pred alebo po nasadení kontaktných šošoviek?
  5. Môžem zabrániť tomu, aby sa make-up dostal na kontaktné šošovky?

Šport a zvláštne príležitosti

  1. Môžem s kontaktnými šošovkami športovať?
  2. Môžem s nasadenými kontaktnými šošovkami plávať?
  3. Môžem s nasadenými kontaktnými šošovkami do sprchy, vane, sauny alebo parného kúpeľa?
  4. Môžem sa s nasadenými kontaktnými šošovkami opaľovať na slnku a v soláriu?
  5. Môžem nosiť kontaktné šošovky, keď trpím pocitom veľmi suchých očí?
  6. Môžem nosiť kontaktné šošovky, keď trpím rôznymi alergiami?
  7. Môžem pri nosení šošoviek prekročiť odporúčanú periódu výmeny?
  8. Môžem nosiť kontaktné šošovky s prekročenou expiráciou?

Začiatky s kontaktnými šošovkami

Ak patríte medzi začiatočníkov s kontaktnými šošovkami a máte určité obavy či otázky, pozrite sa na nasledujúce riadky. Určite tu nájdete odpovede, ktoré hľadáte!

1. V akom veku môžem začať nosiť kontaktné šošovky? Sú bezpečné aj pre deti?

Kontaktné šošovky sú vhodné pre osoby každého veku. Môžu ich nosiť deti aj dámy a páni v najlepších rokoch! Nosenie nie je v žiadnom prípade limitované vekom a pri správnom zaobchádzaní, dodržiavaní hygieny a odporúčaných postupov, určite nie je nebezpečné.

Vždy je potrebné vytvoriť si prax v nasadzovaní, vyberaní a manipulácii so šošovkami. Veľká dôležitosť je kladená na starostlivosť o šošovky. Aj toto je dôležitým faktorom pri vyberaní kontaktných šošoviek pre najmenších nositeľov. Deti musia byť ochotné a pripravené na starostlivosť o kontaktné šošovky. V každom prípade vždy dbajte na rady a pokyny svojho lekára alebo kontaktológa.

2. Môžu mi kontaktné šošovky vypadnúť z oka?

Pokiaľ si zvolíte správne kontaktné šošovky pre Vaše oči, budete s nimi správne manipulovať, správne ich nasadzovať a vynímať určite Vám z oka nevypadnú. Môže nastať výnimočná situácia, keď sa šošovka posunie a budete ju musieť vrátiť späť na správne miesto sami prstom.

3. Môžem spať s nasadenými kontaktnými šošovkami?

Áno, je to možné. Všetky kontaktné šošovky nie sú pre tento spôsob nosenia vhodné. Ak chcete so svojimi kontaktnými šošovkami spať, rozhodne sa najskôr poraďte so svojím lekárom alebo kontaktológom. Pre citlivejšie oči nemusí byť prespávanie v šošovkách vhodné. Ďalším krokom je potom výber správnych šošoviek. Kontaktné šošovky musia byť výrobcom určené pre možnosť kontinuálneho alebo predĺženého nosenia. Takéto kontaktné šošovky majú spravidla vysokú priepustnosť kyslíka.

4. Je nosenie šošoviek nepríjemné alebo dokonca bolestivé?

Kontaktné šošovky, ktoré boli odborne aplikované a odporučené kontaktológom alebo lekárom, nebudú nikdy nepohodlné a ich nosenie bolestivé. So správnymi šošovkami by ste mali na nosenie úplne zabudnúť a o šošovkách by ste po celý čas nosenia prakticky nemali vedieť. Samozrejme, že úplní začiatočníci potrebujú určitý čas, počas ktorého si budú oči na šošovky zvykať. V týchto prvých dňoch môžu začínajúci nositelia pocítiť určité nepohodlie. Ak by pocity nepohodlia počas nosenia pretrvávali, rozhodne vyhľadajte pomoc a radu odborníka.

5. Je ťažké kontaktné šošovky nasadiť a vybrať?

Nasadzovanie a vyberanie kontaktných šošoviek vyžaduje cvik. Nebuďte preto sklamaní a nešťastní, keď sa Vám na prvýkrát nepodarí šošovku nasadiť rýchlo. Chce to nájsť si správny grif a za pár dní pre Vás bude nasadenie aj vybratie šošovky otázka niekoľkých sekúnd. Kontaktológ Vám pri prvej aplikácii šošoviek poradí tipy a triky pre správne zaobchádzanie so šošovkami.

6. Môže kontaktná šošovka skĺznuť za oko, zaseknúť sa alebo sa za okom stratiť?

Žiaden strach! Nie je možné, aby Vám šošovka akýmkoľvek spôsobom zapadla za oko. Z anatomického hľadiska je to totiž nemožné. Očná buľva je potiahnutá tenkou blanou, ktorá znemožňuje, aby sa čokoľvek - teda aj kontaktná šošovka - dostalo za oko. Ak budete mať suché oči, môže sa stať, že nebude dostatočne zvlhčená kontaktná šošovka a "zasekne" sa pod horným viečkom. Nebojte, nikam ďalej sa nedostane. Oko zatvorte, jemne prstom premasírujte viečko a šošovka sa uvoľní a skĺzne späť na svoje miesto. Do oka potom aplikujte očné kvapky, ktoré obnovia slzný film a pohodlie pri nosení. Veľké množstvo očných kvapiek je možné aplikovať aj pri nasadených kontaktných šošovkách.

7. Ako spoznám, že kontaktná šošovka nie je obrátená naruby?

Niektoré kontaktné šošovky sú opatrené laserovou rytinou písmen či čísel. Ide o indikátor rubu a líca kontaktnej šošovky. Podľa týchto značiek spoznáte, že je šošovka v správnej polohe. U kontaktných šošoviek, ktoré tento indikátor nemajú, musíte správnu stranu šošovky zistiť tak, že si šošovku umiestnite na kraj prsta a dôkladne ju prehliadnete. Šošovka musí mať tvar polkruhu, jej okraje nesmú vyčnievať von! Keď okraje šošovky smerujú von, musíte šošovku prevrátiť naruby.


Kontrola správnej strany kontaktnej šošovky

8. Môžu farebné kontaktné šošovky ovplyvniť kvalitu videnia?

Svoje okolie vnímame prostredníctvom čiernej bábiky - zreničky, ktorá je uprostred oka obklopená farebnou dúhovkou. Farebné kontaktné šošovky sú vo svojom strede číre, menia teda iba farbu dúhovky. Zrak zostáva nezmenený. Sú ale situácie, kedy môže farebná časť šošovky do zorného poľa zasiahnuť. Stáva sa to za zhoršených svetelných podmienok, kedy sa zornička roztiahne, aby pojala čo najviac svetla zo svojho okolia. Priemer čírej časti farebných kontaktných šošoviek je výrobcami štandardizovaný tak, aby vyhovoval čo najväčšiemu počtu nositeľov.

9. Ako dlho vydrží balenie kontaktných šošoviek?

Počet kontaktných šošoviek v balení neznamená počet párov. Ide skutočne o počet jednotlivých šošoviek. Za predpokladu, že pre obe oči potrebujete rovnaké dioptrické hodnoty, balenie Vám vydrží:

  • Krabička 30 kusov jednodenných šošoviek postačí na 15 dní nosenia
  • Krabička 6 kusov mesačných šošoviek Vám postačí na 3 mesiace nosenie
  • Krabička 3 kusov mesačných šošoviek Vám poskytne jeden pár šošoviek a jednu náhradnú šošovku
  • Krabička obsahujúca 6 kusov dvojtýždňových šošoviek Vám postačí na 6 týždňov nosenia

Späť na začiatok

Online nákup kontaktných šošoviek

Nákup kontaktných šošoviek na internete je jednoduchý a finančne výhodný. Podľa platného predpisu od očného špecialistu si môžete svoje obľúbené šošovky kúpiť online. Ak máte akékoľvek ďalšie otázky ohľadom on-line objednávky, radi Vám pomôžeme.

10. Poznám hodnotu korekcie pre dioptrické okuliare. Je táto hodnota korekcie vhodná aj pre kontaktné šošovky?

Predpis nameraných parametrov pre dioptrické okuliare vo väčšine prípadov nebude zodpovedať potrebným hodnotám pre kontaktné šošovky. Kontaktná šošovka je k oku o dosť bližšie ako okuliarová šošovka. Namerané hodnoty sa líšia najmä u vyšších dioptrií a pri astigmatizme či presbyopii nemusia byť u kontaktných šošoviek všetky parametre dostupné. Je potom nutné urobiť úpravy či prepočty. Sme Vám schopní pomôcť všeobecne danými vzorcami a tabuľkami, ale hodnoty je vždy nutné vyskúšať na vlastné oči. Preto by mala byť prvá aplikácia šošoviek vždy vykonaná špecialistom. Nejde len o zvolenie správnych parametrov, ale aj o vhodný materiál šošoviek. Samozrejmosťou je potom dodržiavanie pravidelných kontrol zraku.

11. Sú kontaktné šošovky drahé?

Samozrejme je pravda, že kontaktné šošovky sú určitou investíciou. Avšak ich nosenie ponúka slušný rad výhod oproti noseniu dioptrických okuliarov. Každý má možnosť sa rozhodnúť, či je nosenie kontaktných šošoviek po finančnej stránke vhodné práve pre neho. Záleží predovšetkým na Vašom životnom štýle a tiež rozpočte. Aké sú Vaše ďalšie preferencie? Chcete kontaktné šošovky nosiť každý deň alebo len jednorazovo? Na našom e-shope alensa.sk nájdete veľký výber cenovo dostupných kontaktných šošoviek, ktoré Vám umožnia nastaviť si náklady na nosenie podľa Vašich predstáv.

12. Ako mám čítať a pochopiť svoj lekársky predpis?

Predpisy od jednotlivých lekárov, optikov a kontaktológov sa líšia. Každý používa iný štýl zápisu, iný program a technológie. Tu je zoznam najčastejších skratiek, ktoré môžete na svojom predpise nájsť:

Skratka: Význam:
OD / R Oculus Dexter označuje namerané hodnoty pre pravé oko
OS / L Oculus Sinister označuje namerané hodnoty pre ľavé oko
OU Oculus Uterque udáva zhodné parametre pre obe oči
SP(H), PWR, D Sféra, sila, dioptria - všetky tieto skratky udávajú dioptrie (+ alebo -)
CYL, CP Cylinder označuje nameraný astigmatizmus a udáva vertikálnu krivku oka
X, AX Os udáva smer a stupeň cylindra
ADD Add power (adícia) označuje extra silu multifokálnych kontaktných šošoviek
BC Base Curve udáva zakrivenie kontaktnej šošovky (očnej buľvy)
DIA DIA udáva priemer kontaktnej šošovky
PL Plano označuje nulovú dioptriu

13. Líši sa kontaktná šošovka pre pravé a ľavé oko?

Kontaktné šošovky sa nijako nelíšia. Sú vhodné do pravého i ľavého oka. Pri zhodných parametroch pre obe oči, môžete kupovať jedno balenie kontaktných šošoviek a používať ho pre obe oči. Jediný prípad, kedy je nutné riešiť šošovky do pravého a ľavého oka, je pri rozdielnych parametroch pre pravé a ľavé oko. Pri rozdielnych dioptriách (cylindroch, osi) je nutné objednávať dve balenia kontaktných šošoviek so zodpovedajúcimi parametrami.

14. Môžem v SR kúpiť kontaktné šošovky bez predpisu?

V Slovenskej republike je možné zakúpiť si kontaktné šošovky online. Kupujúci nie je povinný preukázať sa predpisom od svojho lekára či optika.

15. Je bezpečné kúpiť kontaktné šošovky online?

Pri online nákupe kontaktných šošoviek je potrebné byť opatrný. Je veľmi dôležité, aby boli Vaše oči v pohodlí a neboli ohrozené zlými a nekvalitnými šošovkami. Preto v našom obchode nájdete len originálny a certifikovaný tovar od preverených výrobcov. Tovar pochádza vždy z oficiálnej distribúcie, takže v našom obchode zakúpite rovnaké kontaktné šošovky ako v kamennej optike či u vášho lekára. Niekedy sa, bohužiaľ, môže stať, že šošovka bude chybná. Nie je možné vadu odhaliť pred otvorením blistra. Sme ale pripravení riešiť prípadné reklamácie a vyjsť Vám vždy ústrety pri riešení problémov.

16. Môžem na vašom e-shope získať skúšobný pár šošoviek?

Toto je pri e-shope trochu problém. Internetový obchod môže predávať iba oficiálne balenie kontaktných šošoviek. Pokiaľ teda výrobca oficiálne nepredáva balenie po jednej šošovke, nemôžeme bohužiaľ poslúžiť. Skúšobné (diagnostické) šošovky dostanete výhradne u svojho lekára či optika. Výnimkou sú kontaktné šošovky TopVue. Táto značka ponúka niektoré svoje kontaktné šošovky aj po jednom kuse a je teda možné využiť ich ako skúšobné. Ak zakúpite balenie štandardnej veľkosti, šošovky vyskúšate a nebudú Vám vyhovovať, môžete nám ich zaslať späť a využiť tak službu Garancia vrátenia peňazí.

17. Môžem si objednať kontaktné šošovky a roztok, ktorý som nikdy predtým nevyskúšal?

Objednávajte si iba kontaktné šošovky, ktoré Vám predpísal očný špecialista. Zmena značky alebo typu šošoviek bez porady s odborníkom predstavuje riziko, že nové šošovky nebudú vyhovujúce. Nosenie môže byť nepohodlné a oči môžu byť podráždené. Nesprávne kontaktné šošovky môžu spôsobiť zdravotné komplikácie. Tie isté pravidlá platia pre čistiace a ošetrujúce roztoky na kontaktné šošovky.

18. Aký je rozdiel medzi D a N pri kontaktných šošovkách?

Ak používate multifokálne či bifokálne okuliare, je potrebné určiť, ktoré je Vaše dominantné a nedominantné oko. Zaistí sa tým správna korekcia zraku. Dominantné oko, ktoré sa bežne označuje písmenkom "D", sa primárne sústreďuje na videnie do diaľky, naopak potom nedominantné oko, označené písmenkom "N", sa sústreďuje na videnie do blízka. Nakoľko len niektoré značky multifokálnych šošoviek používajú označenie D a N, môže sa stať, že ho na svojom predpise nenájdete. Dôrazne Vám preto odporúčame konzultovať aplikáciu takýchto šošoviek s Vaším očným špecialistom.


Späť na začiatok

Starostlivosť o kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky vyžadujú riadnu starostlivosť a čistenie. Nasledujúce riadky vám odpovedia na najčastejšie otázky z oblasti starostlivosti o šošovky.

19. Ako sa mám starať o svoje kontaktné šošovky?

Starostlivosť o kontaktné šošovky je pomerne jednoduchá a nevyžaduje zvláštne úsilie. Dnešné mäkké viacdenné kontaktné šošovky vyžadujú iba jeden roztok na čistenie, oplachovanie a uchovávanie - viacúčelový (univerzálny) roztok. Ide o jednoduchý spôsob s jednoduchým postupom. Existuje aj účinnejší spôsob čistenia, vo forme peroxidových čistiacich systémov. Pri roztokoch na peroxidovej báze je potrebné striktne dodržiavať daný postup. Pri jednodenných kontaktných šošovkách sa o čistenie ani uchovávanie nemusíte vôbec starať. Na konci dňa ich jednoducho vyhodíte.

20. Čo znamená manuálne čistenie ("rub") kontaktných šošoviek?

Manuálnym čistením sa myslí spôsob čistenia, pri ktorom sa šošovky trú medzi chrbtom ruky a prstom. Takto by mali byť šošovky vždy čistené pred večerným uložením do puzdra a aj pred ranným nasadením šošoviek. Ide o veľmi efektívny spôsob odstránenia nečistôt. Šošovku si položte na dlaň alebo na chrbát ruky, zľahka zalejte univerzálnym roztokom pre čistenie a veľmi jemne šošovku trite prstom. Toto masírovanie šošovky závratne znižuje množstvo usadenín, ktoré zostávajú na kontaktnej šošovke po dezinfekcii. Na trhu je možné zakúpiť veľké množstvo roztokov s označením "NO RUB", ktoré sľubujú dokonalú starostlivosť o šošovky aj bez manuálneho čistenia. Aj tak je lepšie čistiť kontaktné šošovky manuálne, pretože tento spôsob čistenia udrží šošovky čistejšie, transparentnejšie a oči zdravšie.

21. Môžem použiť obyčajnú vodu z vodovodu na čistenie kontaktných šošoviek?

Na čistenie a uchovávanie kontaktných šošoviek nikdy nepoužívajte nič iné ako roztoky na tento účel určené. Nikdy nedovoľte, aby prišli kontaktné šošovky do kontaktu s vodou alebo kvapalinou. Voda, či už z kohútika, balená, alebo destilovaná, môže obsahovať baktérie, ktoré môžu v oku spôsobiť vážne problémy. Pamätajte na to najmä pri cestovaní a majte vždy roztok na kontaktné šošovky po ruke.

22. Mal by som použiť kvapky do očí pred alebo po nasadení kontaktných šošoviek?

Očné kvapky sú umelé slzy, ktoré majú za úlohu ochrániť a zvlhčiť oči. Podľa odporúčaní výrobcu je ich môžné aplikovať pred nasadením kontaktných šošoviek, ale aj pri už nasadených kontaktných šošovkách.

Pre nositeľov kontaktných šošoviek sú najčastejšie odporúčané kvapky s gélovým zložením. Ideálna je aplikácia pred nasadením kontaktných šošoviek, pretože kvapky majú možnosť sa riadne rozprestrieť po celej ploche oka. Keď sú kvapky takto rozprestreté, je aplikácia šošoviek ľahšia.

23. Môžem zabrániť tomu, aby sa make-up dostal na kontaktné šošovky?

Make-up a kontaktné šošovky idú dohromady pomerne dobre. Avšak kľúčom k úspechu je opatrnosť!

-Vyhnite sa mastnej a krémovej kozmetike - Snažte sa používať nealergénne výrobky na báze vody - Kontaktné šošovky si nasadzujte pred nanášaním make-upu a vyberajte ich pred odličovaním - Vždy si dôkladne umývajte ruky - Ak sa potrebujete v priebehu dňa prepudrovať, počas nanášania púdru zatvorte oči a po opätovnom otvorení odstráňte prebytočné množstvo púdru - Očné linky ani riasenku nenanášajte príliš blízko k oku

V neposlednom rade nezabúdajte meniť aplikačné štetce, kefky a hubky. Zabránite tak vytváraniu a šíreniu baktérií a nečistôt. Pri skrášľovaní v oblasti očí buďte obzvlášť opatrní! Oči sú zraniteľnejšie a citlivejšie ako pokožka.


Späť na začiatok

Športy a zvláštne príležitosti

V tejto sekcii sú umiestnené otázky, ktoré najčastejšie zaujímajú osoby s aktívnym životným štýlom a športovcov. Čo teda kontaktné šošovky a šport?

24. Môžem s kontaktnými šošovkami športovať?

Áno, to určite môžete. Jednou z veľkých výhod kontaktných šošoviek oproti okuliarom, je možnosť športovania bez obmedzovania. Kontaktné šošovky ponúkajú lepšie periférne videnie, sú pri športe pohodlnejšie a nie sú ovplyvňované poveternostnými podmienkami, ako dažďom, hmlou a mrazom. Športovec môže taktiež bezpečne a pohodlne nosiť ochranné prilby. Šošovky sú pri športe i bezpečnejšie - dioptrické okuliare sa môžu pri aktivite rozbiť a črepy zo skiel môžu poraniť oko a tvár.

25. Môžem s nasadenými kontaktnými šošovkami plávať?

Plávanie s nasadenými kontaktnými šošovkami, či už v mori, rieke, jazere alebo plaveckom bazéne, predstavuje pre oči riziko infekcie. Kontaktné šošovky by nikdy nemali byť vystavené kontaktu s vodou. Ak pod vodou otvoríte oči, vyberte šošovky čo najrýchlejšie z očí a už ich radšej znovu nepoužívajte. Morská voda môže spôsobiť vysušenie šošoviek, ktoré sa potom môžu nepríjemne prichytiť k rohovke. Pri plávaní a potápaní s kontaktnými šošovkami vždy používajte ochranné vodotesné plavecké okuliare.

26. Môžem s nasadenými kontaktnými šošovkami do sprchy, vane, sauny alebo parného kúpeľa?

Voda z kohútika a pot obsahujú baktérie. Preto by malo byť vždy zabránené kontaktu šošoviek s vodou i potom. V miestach akými sú sprcha, bazén a sauna by Vaše oči mohli prísť do kontaktu s mydlom, šampónom a ďalšími umývacími prostriedkami. Aj kontakt s týmito prostriedkami by mal byť vylúčený. Prípravky by mohli šošovky poškodiť. Pokiaľ ide o používanie kontaktných šošoviek v horúcom a suchom prostredí, šošovky sa môžu výrazne vysušovať a deformovať. Tieto deformácie môžu spôsobiť bolesť a nepohodlie pri nosení. Ideálne teda je pred všetkými týmito aktivitami - sprcha, vaňa, sauna - šošovky vybrať.

27. Môžem sa s nasadenými kontaktnými šošovkami opaľovať na slnku a v soláriu?

Najväčšie riziko počas opaľovania predstavuje vysušenie kontaktných šošoviek. Teplo spôsobí vysychanie a to potom zapríčiní nepohodlie pri nosení. Ideálne je kontaktné šošovky pred opaľovaním vybrať a chytať bronz bez nich. Nemusíte sa báť, že by sa Vaše kontaktné šošovky roztavili. Určite chráňte svoje oči slnečnými alebo ochrannými okuliarmi.

28. Môžem nosiť kontaktné šošovky, keď trpím pocitom veľmi suchých očí?

Kontaktné šošovky sú vhodné dokonca aj pre osoby, ktoré trpia syndrómom suchého oka. Nosenie kontaktných šošoviek je vždy potrebné konzultovať s odborníkom, ktorý je kompetentný a vie vybrať vhodný materiál pre citlivé oči.

29. Môžem nosiť kontaktné šošovky, keď trpím rôznymi alergiami?

Sezóna alergií by Vám nemala zabrániť nosiť kontaktné šošovky, ak im venujete pozornejšiu starostlivosť než obvykle. Pokiaľ Vás alergia trápi, potom je v tomto období ideálne zamerať sa najmä na tieto veci: - Skrátiť interval výmeny kontaktných šošoviek. - Úplne dokonalou voľbou sú jednodenné kontaktné šošovky. - S odborníkom sa poraďte o najlepšom druhu roztoku pre toto náročné obdobie. - Popremýšľajte aj o aplikácii prostriedkov, ktoré môžu zabrániť vstupu alergénov do oka (väčšinou ide o očné spreje s obsahom látok účinných proti alergénom)

30. Môžem pri nosení šošoviek prekročiť odporúčanú periódu výmeny?

Ak žijete v neustálom časovom strese, pravdepodobne sa Vám ľahko stane, že zabudnete vymeniť svoje kontaktné šošovky za nové. Dávajte si na toto skutočne veľký pozor. Výrobca pri kontaktných šošovkách neudáva periódu výmeny len tak, pre nič za nič. Materiál šošovky má určité vlastnosti, ktoré po danej dobe už nemusia plniť svoje funkcie a nosenie takýchto šošoviek je rizikom pre Vaše oči. Nesnažte sa teda predĺžiť danú dobu nosenia kontaktných šošoviek.

Tvorba usadenín a znečistenia šošoviek vzniká bezprostredne po vybratí nových šošoviek z blistra. Usadeniny môžu byť organické a pochádzať zo slzného filmu nositeľa. Môžu byť aj anorganické, čo sú nečistoty, ktoré sa do oka dostali z vonkajšieho prostredia - píly, alergény, baktérie ... Aj keď sa o šošovky staráte a čisteniu venujete najvyššiu možnú pozornosť, šošovky nikdy nebudú mať také vlastnosti ako v deň prvého nasadenia. Šošovka časom stráca priepustnosť kyslíka a aj jej priezračnosť začne zaostávať. Neriskujte podráždenie očí a meňte šošovky v tú správnu dobu!

31. Môžem nosiť kontaktné šošovky s prekročenou expiráciou?

Dátum vypršania expirácie nájdete na každej krabičke kontaktných šošoviek. Táto doba udáva čas, po ktorý budú nepoužité a nové kontaktné šošovky bez kontaminácie. Tieto údaje chránia predovšetkým Vás a Vaše oči. Veľmi dôrazne odporúčame používať iba kontaktné šošovky, ktoré nemajú starý dátum expirácie! Pri balení šošoviek s prekročenou expiráciou rozhodne nemôžete počítať s bezpečným a zdravým nosením.


Späť na začiatok