Čo sú polarizačné slnečné okuliare a ako fungujú?

Ak si plánujete kúpiť nové slnečné okuliare, možno ste si všimli, ako moc sú dnes obľúbené takzvané polarizačné okuliare. Stále viac výrobcov okuliarov prichádza s celými sériami polarizačných okuliarov. Niektoré značky, ako napríklad Polaroid, sa na polarizačnú úpravu priamo špecializujú. Čo vlastne polarizácia je a aké výhody prináša? Kedy a kam nosiť alebo nenosiť polarizačné okuliare? Pripravili sme pre vás prehľadné zhrnutie.

Čo je polarizácia?

Polarizačné slnečné okuliare sú dostupné v mnohých farebných odtieňoch, tvaroch a veľkostiach. Všeobecne vzaté, tmavšie odtiene poskytujú väčšiu mieru polarizácie. Základom slnečných okuliarov je UV filter. Polarizácia je nadstavbový filter, ktorý prepúšťa len vertikálne svetlo a pohlcuje svetlo horizontálne.

Čo je vlastne horizontálne svetlo? Sú to svetelné vlny odrazené od horizontálnych povrchov. Naše okolie pohlcuje alebo odráža svetlo v rôznych smeroch. Svetlo odrazené vertikálne nám pomáha vidieť jasné farby a kontrasty, zatiaľ čo horizontálne svetlo pôsobí rušivo. Poďme si ukázať príklady: Vybavíte si, ako odráža svetlo sneh? Alebo ako je ťažké pozorovať mokrú vozovku, zvlášť keď je slnko nízko? Voda - či už rybník, jazero alebo kaluže - odráža svetlo. V našom okolí nájdeme veĺké množstvo faktorov, ktoré môžu spôsobiť nebezpečné oslnenie, ktorému sa chceme, napríklad počas šoférovania, najlepšie úplne vyhnúť. Polarizačné okuliare nás práve od týchto nebezpečných svetelných odrazov chránia.

Bez polarizácie

Pohľad bez polarizácie

S polarizáciou

Pohľad s polarizáciou

Aké výhody majú polarizačné okuliare?

 • Znižujú nepríjemné oslnenie.
 • Zaisťujú jasnejšie videnie a lepšie vnímanie kontrastu pri intenzívnom svetle.
 • Umožňujú lepšie vnímanie farieb pri jasnom svetle.
 • Znižujú únavu očí spôsobenú prudkým a jasným svetlom.
 • Prispievajú k pocitu pohodlia pri pobyte na slnku.
 • Znižujú riziko oslnenia, napríklad počas šoférovania.
 • Sú skvelým doplnkom pre outdoorové aktivity a šport.
 • Umožňujú dobré videnie aj v tieni.

Čo by ste mali zvážiť, ak si chcete kúpiť polarizačné okuliare:

Polarizačný filter prináša mnoho výhod. Čo by ste mali tiež vziať do úvahy, ak si chcete kúpiť polarizačné okuliare:

 • Polarizácia neznamená pridanú ochranu pred UV žiarením.
 • Polarizačný filter chráni predovšetkým od oslnenia a nepríjemných odrazov pri jasnom svetle.
 • Polarizačný filter môže ovplyvňovať vnímanie LCD obrazoviek.

Crullé: polarizačné slnečné okuliare

Či už hľadáte polarizačné slnečné okuliare pre každodenné nosenie alebo extravagantnejší módny doplnok, odporúčame kvalitné a pritom cenovo dostupné slnečné okuliare Crullé. Všetky okuliare tejto značky obsahujú UV filter aj polarizačný filter. Ponuka obsahuje okuliare rôznych tvarov i farieb, vyberie si skrátka každý!