Rôzne farby skiel slnečných okuliarov

Slnečné okuliare sú viac než len módny doplnok. Vaše oči, spolu s jemnou kožou okolo, sú citlivé na škodlivé UVA a UVB žiarenie. Aj keď sú niektoré kontaktné šošovky vybavené UV filtrom, je dobré myslieť aj na slnečné okuliare a ich výber nepodceniť. Možno tušíte, že farba skiel slnečných okuliarov má vplyv aj na naše videnie.

Mylná predstava ľudí je, že čím sú sklá tmavšie, tým lepšia je aj ochrana proti žiareniu. Miera zatmavenia však vôbec nehrá tak dôležitú rolu. Namiesto toho, je dobré sa zamerať na to, aby okuliare naozaj obsahovali UV filter. Mohlo by vás taktiež zaujímať, či ide zároveň o polarizačné okuliare, ktoré naviac znižujú oslnenie.

Napísali sme pre vás zoznam vlastností jednotlivých farebných odtieňov skiel, aby sme vám uľahčili výber nových slnečných okuliarov. Možno nebude jednoduché si nakoniec kúpiť len jedny. Na druhú stranu, prečo nemať týchto kvalitných doplnkov viac!

ČIERNA

Čierne sklá sú vhodné na všetky typy príležitostí a do všetkých svetelných podmienok. Inými slovami, tieto slnečné okuliare môžete nosiť prakticky kdekoľvek. Hovoríme o najtmavšom zafarbení okuliarov, s ktorýmí vidíte prirodzené farby a vášmu zraku dodávajú skvelú ochranu.

cierne slnecne skla

MODRÁ

Odtiene modrej znižujú celkový jas a zlepšujú farby, pomáhajú vidieť obrysy ostrejšie a redukovať oslnenie. Okuliare s modrými sklami sa tak hodia k sledovaniu vonkajších akcií. Modré zafarbenie je taktiež velmi funkčné v hmle a pri snežení.

modre slnecne skla

HNEDÁ

Hnedá je najbežnejšia farba skiel slnečných okuliarov a je veľmi efektívna za každých svetelných podmienok. Toto zafarbenie skiel funguje najlepšie pri slnečnom počasí alebo keď je mierne zatiahnuté. Okuliare s hnedými sklami zlepšujú vnímanie kontrastu a hĺbky a hodia sa na šoférovanie alebo pešiu turistiku.

hnede slnecne skla

ČERVENÁ, ORANŽOVÁ A VÍNOVÁ (BURGUNDY)

Všetky tieto farby znižujú oslnenie a prehlbujú vnímanie farieb. Sklá v týchto odtieňoch poskytují výborné kontrastné videnie a hodia sa na šoférovanie alebo zimné športy. Nie sú príliš efektívne pri hmle.

cervene slnecne skla

ŽLTÁ

Žlté sklá zaisťujú jasné videnie za zhoršených svetelných podmienok, ako sú oblačnosť alebo hmla. Žlté zafarbenie môže ľahko skresľovať ostatné farby, vďaka svojej schopnosti filtrovať modré svetlo z obrazoviek upokojuje napätie očí. Tieto okuliare sú skvelou voľbou na lyže, horské bicykle, lov, alebo ďalšie outdoorové aktivity.

zlte slnecne skla

ZLATÁ

Z hľadiska efektivity je zlatá stredom medzi žltou a hnedou - zlepšuje vnímanie hĺbky a je vhodná aj do horších svetelných podmienok. Tieto sklá sa skvelo hodia do každého počasia a sú dobrou voľbou k šoférovaniu alebo na pešiu turistiku.

zlate slnecne skla

ZELENÁ

Zelená znižuje jas a hodí sa pre všetky outdoorové aktivity. Funguje dobre za každých svetelných podmienok, či už je slnečno, alebo pod mrakom. Zelené sklá naviac umožňujú kvalitné vnímanie kontrastu.

zelene slnecne skla

ŠEDÁ

Šedé zafarbenie znižuje oslnenie a zlepšuje percepciu farieb za každých svetelných podmienok. To znamená, že tieto okuliare môžete nosiť prakticky kedykoľvek potrebujete. Šedé sklá sú svetlejšie, než čierne, ale podobne ako čierna varianta zachovávajú vnímanie prirodzených farieb a poskytujú kvalitnú ochranu zraku.

sede slnecne skla

RUŽOVÉ

Ružové sklá zlepšujú vnímanie hĺbky, znižujú napätie očí a celkovo sa veľmi príjemne nosia. Pri hmle alebo oblačnosti sú menej efektívne, každopádne fungujú dobre pri ostatných svetelných podmienkach. Ružové sklá sa hodia na šoférovanie, kedže umožňujú dobrú viditeľnosť vozovky.

ruzove slnecne skla

FIALOVÁ

Fialová znižuje jas a pri efektívnosti je niekde medzi modrými a ružovými sklami. Táto unikátna farba naviac funguje skvelo ako originálny módny doplnok. S fialovou to určite nebude nuda!

fialove slnecne skla

STRIEBORNÁ

Strieborné sklá znižujú oslnenie a zlepšujú vnímanie farieb. Fungujú podobne ako šedé alebo čierne sklá - hodia sa na všetky typy príležitostí a do rôznych svetelných podmienok. Zároveň vám zaistia aj kvalitné vnímanie farieb.

strieborne slnecne skla