Starostlivosť o kontaktné šošovky

Ak nosíte mesačné alebo dvojtýždňové kontaktné šošovky, správne hygienické návyky spojené so starostlivosťou o šošovky budú pre vás kľúčové. Vieme, ako je ľahké počas uponáhľaných dní oklamať alebo úplne vynechať niektoré rutinné činnosti. Avšak správnou starostlivosťou o šošovky sa môžete vyhnúť diskomfortu a predchádzať očným infekciám. Váš očný špecialista Vám môže dať odporúčania vzhľadom na Váš zdravotný stav a typ šošoviek, ktoré nosíte. Ak si chcete v skratke pripomenúť základné princípy, prečítajte si naše tipy.

Nie ste si istí, ako správne manipulovať so šošovkami? Prečítajte si nášho stručného sprievodcu Nasadenie a vybratie kontaktných šošoviek krok za krokom.

Čistenie kontaktných šošoviek alebo čo robiť a nerobiť

Nasledujúce informácie môžu byť pre Vás samozrejmosťou, môže však byť dobré si ich pripomenúť.

ÁNO

Pred nasadením/ vyberaním šošoviek si dôkladne umyte ruky

Šošovky pred nasadením aj po vybratí premasírujte roztokom

Pre uchovávanie šošoviek používajte čisté puzdro

Používajte každý deň čerstvý roztok

Kúpte si cestovné balenie roztoku na dovolenku

NIE

Na čistenie šošoviek nikdy nepoužívajte vodu

Nedotýkajte sa hrdla fľaše s roztokom

Nepoužívajte sliny na zvlhčenie šošoviek

Ak sa líčite, šošovky si nasadzujte až po nalíčení

Neprelievajte roztok do menšej fľaše

Dôležitým krokom v rámci starostlivosti o šošovky je ich pretrenie a opláchnutie. Dajte si šošovku na dlaň a jemne ju premasírujte prstom druhej ruky. Tento jednoduchý úkon znateľne zníži množstvo usadenín na šošovke. Na trhu je veľa tzv. "NO RUB" viacúčelových roztokov, ktoré sľubujú dezinfikovanie šošoviek bez trenia, avšak pozitívne účinky pri pretrení šošovky sú neoddeliteľnou súčastou čistenia šošovky. Ide o jednoduchý návyk, vďaka ktorému udržíte Vaše šošovky čistejšie a Vaše oči zdravšie.

Nepoužívajte na čistenie šošoviek žiadne prostriedky vyrobené doma. Na čistenie sa rozhodne nehodí ocot, alkohol, ani jedlá sóda. Používajte len roztoky určené na dezinfekciu šošoviek a nenoste šošovky dlhšie, než je ich určená doba spotreby. Vyhnete sa diskomfortu a potenciálnym zdravotným komplikáciám.

Roztok na kontaktné šošovky a starostlivosť o oči

Dajte šošovky do puzdra s čerstvým roztokom

Roztok na kontaktné šošovky je súčasťou starostlivosti o Vaše šošovky. Niektorí znášajú jeden typ alebo značku roztoku lepšie, ako ostatní. Ak cítite určitý diskomfort pri nasadzovaní alebo nosení šošoviek, jedna z možných príčin môže byť zlá voľba roztoku alebo nutnosť vymeniť roztok za iný. Ak používate jeden typ roztoku dlhšiu dobu, môže naň vzniknúť alergická reakcia. V takom prípade konzultujte svoje ťažkosti so svojim očným lekárom.

Je dobré mať na pamäti, že žiaden roztok nezaručuje 100% vyčistenie šošoviek a ochranu proti infekciám, napr. ako je zápal spojiviek. Ak máte pocit, že by Vaše šošovky mohli byť kontaminované, vyhoďte ich a obráťte sa na svojho očného lekára.

Viacúčelové roztoky

Viacúčelové roztoky sú najobľúbenejším prostriedkom na čistenie a skladovanie kontaktných šošoviek. Tento typ roztoku sa používa na čistenie, oplachovanie, dezinfekciu a skladovanie všetkých typov mäkkých kontaktných šošoviek. Väčšinou obsahujú aj zvlhčujúcu látku, ktorá podporuje vlhkosť šošovky a konzervanty, ktoré zaručia sterilitu a predlžujú dobu použitia roztoku. Množstvo týchto roztokov nesie označenie "no-rub", ale pozor, väčšina optikov odporúča aj napriek tomu šošovku jemne pretrieť v prstoch a opláchnuť pred uložením do puzdra alebo jej nasadením. Zbavíte sa tak nečistôt a proteínových usadenín na povrchu šošovky.

Peroxidové roztoky

Peroxidové roztoky vyžadujú obozretné zaobchádzanie, avšak poskytujú tiež najlepšiu dezinfekciu. Spolu s roztokom je nutné použiť špeciálne puzdro obsahujúce katalizačný disk. V okamihu, kedy príde peroxidový roztok do kontaktu s diskom, spustí sa chemická reakcia, v priebehu ktorej sa peroxid zneutralizuje a stane sa z neho fyziologický roztok. Neutralizácia prebieha počas šiestich hodín a pred uplynutím tejto doby je nebezpečné šošovky používať, pretože hrozí riziko podráždenia alebo aj poranenia očí. Jeden z benefitov používania peroxidových roztokov je absencia konzervantov v ich zložení. Spýtajte sa svojho očného lekára, či je táto metóda čistenia pre Vás vhodná.

Skladovanie kontaktných šošoviek

Puzdro na kontaktné šošovky

Čisté a pravidelne menené puzdro na kontaktné šošovky je dôležitou súčasťou starostlivosti o šošovky. Malo by byť menené minimálne raz za tri mesiace a je vhodné ho pravidelne vyplachovať roztokom. Nikdy nepoužívajte roztok z predošlého dňa. Možno ušetríte trochu roztoku, ale Vaše oči budú radšej za čisté a hygienické šošovky. Alensa ponúka veľký výber puzdier na kontaktné šošovky a puzdier na kontaktné šošovky so zrkadielkom, ktoré obsahujú všetko, čo k šošovkám potrebujete, keď ste na cestách.