Začiatky s kontaktnými šošovkami - získanie predpisu

Vyšetrenie očí

Premýšľali ste o tom, že sa kontaktné šošovky stanú súčasťou Vášho života? Vopred je potrebné získať čo najviac informácii. Kontaktné šošovky sú predovšetkým praktickejšie ako dioptrické okuliare - najmä, ak sa venujete aktívnemu životnému štýlu. Pre mnoho ľudí sú aj pohodlnejšie a ekonomickejšie. Športovci aj ostatní ľudia, ktorí musia nosiť dioptrické okuliare, milujú predovšetkým slobodu a flexibilitu, ktorú im ponúkajú práve kontaktné šošovky. Mnoho ľudí tiež dáva prednosť tvári nezakrytej okuliarmi, ktoré niekedy môžu byť nevzhľadné.

Než začnete nosiť kontaktné šošovky, je nevyhnutné podstúpiť vyšetrenie očí u očného špecialistu a tiež prvej aplikácii kontaktných šošoviek, ktorú vykoná kontaktológ. Ak ste kontaktné šošovky nikdy nenosili a nemáte s nimi ani žiadne teoretické skúsenosti, možno Vás šošovky trochu desia. Ale nebojte! Nosenie kontaktných šošoviek je jednoduché, bezpečné a bezbolestné! Prečítajte si, čo môžete očakávať:

  • vyšetrenie očí a premerania parametrov oka (dioptrií, priemeru a zakrivenia)
  • odporúčanie vhodných kontaktných šošoviek, ktoré budú zodpovedať vykonanému meraniu, Vašej zdravotnej minulosti a tiež Vášmu životnému štýlu
  • kontaktológ Vám kontaktnú šošovku vloží do oka alebo Vám s aplikáciou pomôže. Vy potom môžete posúdiť ich vhodnosť a pohodlie
  • od kontaktológa dostanete niekoľko kontaktných šošoviek na skúšku, ktoré môžete vyskúšať v pohodlí domova
Očný špecialista robí vyšetrenie oka

Zisťovanie detailov

Očný špecialista s Vami povedie aj podrobný rozhovor, počas ktorého sa bude snažiť zistiť, ktoré kontaktné šošovky budú pre Vás tie najlepšie. Bude sa pravdepodobne pýtať na Váš zdravotný stav, na lieky, ktoré užívate a na chronické ochorenia, ktoré sa vyskytujú vo Vašej rodine. Všetky tieto informácie sú pre výber kontaktných šošoviek dôležité. Buďte teda úprimní!

  • Ste vášnivý športovec?
  • Trávite veľa času vonku a na cestách?
  • Trávite veľa času prácou na počítači?
  • Aké dôležité sú pre Vás náklady na nosenie?

Úprimné odpovede na tieto otázky pomôžu Vášmu optikovi vybrať ideálne šošovky. Možno budú vhodné pre Vaše oči kontaktné šošovky s predĺženou dobou nosenia, dvojtýždňové kontaktné šošovky, mesačné kontaktné šošovky alebo kontaktné šošovky jednodenné... Možno budete potrebovať kontaktné šošovky pre korekciu astigmatizmu - šošovky tórické alebo šošovky multifokálne, ktoré korigujú presbyopiu. Počas vyšetrenia a dotazovania zistíte všetko potrebné.

Nasadenie kontaktných šošoviek

Po prvom nasadení kontaktných šošoviek a v prípade, že ste s danými šošovkami spokojní, kontaktológ vykoná ďalšiu kontrolu, aby sa ubezpečil, že je všetko v poriadku. Pod dohľadom svojho lekára sa snažte naučiť čo najlepšie vyberanie a nasadzovanie šošoviek a tiež preberte všetky potrebné otázky hygieny a starostlivosti o kontaktné šošovky. Tiež sa spoločne dohodnete na termíne ďalšej návštevy, kedy lekár vykoná ďalšiu kontrolu. Po nejakej dobe (najčastejšie po mesiaci) sa porozprávate o Vašej spokojnosti s danými šošovkami a tiež preberiete všetky Vaše otázky a prípadné problémy. Dostanete tiež ďalšie kontaktné šošovky - skúšobné, ktoré môžete vyskúšať doma, než nadíde čas ďalšej návštevy a kontroly. Pre tipy, ako ľahko nasadzovať a vyberať šošovky si prečítajte nášho stručného sprievodcu, kde je nasadenie a vybratie popísané v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Skúšobné kontaktné šošovky

Skúšobné kontaktné šošovky od kontaktológa

Iba očný lekár (kontaktológ) je oprávnený poskytnúť Vám skúšobné kontaktné šošovky. Ak sa spoločne dohodnete na vhodnej značke a vyhovujúcej perióde výmeny, môžete si potom ďalšie kontaktné šošovky objednávať v našom obchode aj bez predloženia lekárskeho predpisu. I keď budete svoje šošovky objednávať online, nezabúdajte dodržiavať pravidelné kontroly u lekára, ktorý včas zistí zmenu parametrov.

Predpis na kontaktné šošovky a predpis na dioptrické okuliare

Predpis pre dioptrické okuliare sa môže od predpisu pre kontaktné šošovky líšiť. Okuliarová šošovka a kontaktné šošovka sa pri nosení nachádza v rozdielnych vzdialenostiach od oka. Pamätajte na to a pred prechodom na odlišný spôsob korekcie sa vždy osobne poraďte s odborníkom.

A čo farebné kontaktné šošovky?

Pokiaľ máte záujem o nosenie farebných kontaktných šošoviek bez dioptrií iba na kozmetické účely na Halloween alebo napríklad špeciálny večierok, je opäť vhodné konzultovať to s očným lekárom. Je dôležité, aby Vám i farebné kontaktné šošovky správne sedeli a to obzvlášť, keď ste nikdy šošovky nenosili. Čo keď máte citlivé oči so sklonom k vysychaniu? Rovnaké odporúčanie platí aj pre farebné kontaktné šošovky s dioptriami. Opäť využite konzultáciu s lekárom.