Začiatky s kontaktnými šošovkami a okuliarmi

Pokiaľ zvažujete nové okuliare alebo kontaktné šošovky, prvým krokom je vyšetrenie očí optometristom alebo lekárom. Či už plánujete zakúpiť si okuliare od nich alebo nie, dostanete potrebný predpis. Pri kontaktných šošovkách budete navyše mať ešte aplikáciu, čo je jednoduchá bezbolestná procedúra. Nižšie nájdete zhrnutie, čo môžete očakávať:


Kontrola a meranie očí

Optometrista alebo oftalmológ vykonajú dôkladnú kontrolu a zmerajú vám oči. Prečítať viac!

Predpis na okuliare alebo šošovky

Po vyšetrení vám očný špecialista poskytne predpis pre okuliarovú korekciu, na základe ktorého si môžete nechať zhotoviť dioptrické okuliare v ľubovoľnej očnej optike. Prečítať viac!

Odporúčanie na šošovky

Na základe vášho životného štýlu, zdravotného stavu a výsledkov meraní dostanete odporúčanie na vhodné šošovky pre vás. Prečítať viac!

Aplikácia kontaktných šošoviek a hodnotenie komfortu

Očný špecialista vám nasadí kontaktné šošovky. Zároveň vás poučí o hygienických zásadách nosenia kontaktných šošoviek a naučí vás šošovky nasadzovať a udržovať.Prečítať viac!

Doba stabilizácie

V ordinácii optometristu budete čakať asi 30 minút, aby sa vám šošovka na oku stabilizovala. Následne očný špecialista vyhodnotí usadenie kontaktnej šošovky a preberie s vami ich pohodlnosť. Prečítať viac!

Skúšobné šošovky a objednávka

Od vášho špecialistu dostanete skúšobný pár šošoviek na skúšanie doma. Akonáhle budete mať vyskúšané, čo vám sedí, a vaše meranie bude aktuálne, môžete si okuliare alebo šošovky objednať z vášho preferovaného obchodu.Prečítať viac!

Čo očakávať na vašom prvom meraní zraku?

Eye icon

Vaše prvé očné vyšetrenie je dôležitým krokom k udržaniu zdravia vášho zraku a získaniu správneho predpisu na okuliare alebo kontaktné šošovky.

Toto komplexné posúdenie zvyčajne začína podrobným dotazníkom o anamnéze, ktorý zahŕňa rodinnú anamnézu a informácie o chronických stavoch, ktoré môžu ovplyvniť vaše oči. Poskytnete aj svoju anamnézu očného zdravia a akékoľvek predchádzajúce záznamy, ak ste už predtým navštívili očného špecialistu. Samotné vyšetrenie zahŕňa rôzne testy, ako je test zrakovej ostrosti na určenie vašich potrieb na predpis.

Dodatočné testy, ako je vyšetrenie štrbinovou lampou a nepriama oftalmoskopia, umožňujú lekárovi posúdiť zdravie vnútorných štruktúr vašich očí. A konečne vyhodnotenie tlaku pomocou aplanačnej tonometrie alebo bezkontaktnej tonometrie pre meranie vnútroočného tlaku. Pravidelné očné prehliadky sú nevyhnutné pre udržanie optimálneho zdravia očí a zaistenie jasného a pohodlného videnia.

MÔŽEM POUŽÍVAŤ PREDPIS NA ŠOŠOVKY AJ NA OKULIARE?

Je dôležité si uvedomiť, že váš predpis na okuliare sa líši od predpisu na kontaktné šošovky.

Aby bolo zaistené správne usadenie kontaktných šošoviek, sú potrebné rôzne merania, pretože sedia priamo na očnej buľve. Pokiaľ teda máte záujem prejsť z okuliarov na kontaktné šošovky, očné vyšetrenie alebo diskusia s očným lekárom alebo optometristom je povinným prvým krokom, aj keď už máte predpis na okuliare.

Kontaktné šošovky ponúkajú mnoho výhod pre aktívny životný štýl a sú teraz pohodlnejšie a lacnejšie ako kedykoľvek predtým. Ľudia, ktorí športujú milujú slobodu a flexibilitu, ktorú kontaktné šošovky poskytujú. Alebo možno dávate prednosť vzhľadu bez objemných okuliarov.

Alebo si možno chcete zaobstarať ako okuliare, tak aj nejaké šošovky, aby ste ich mohli vymeniť, keď to okolnosti vyžadujú.

Glasses icon

Predpis na okuliare

  O.D. O.S.
SPH -1.50 -1.75
CYL -1.50 -1.25
AXIS 90 90
ADD +2.00 +2.00
PD 63

Predpis na kontaktné šošovky

  O.D. O.S.
BC 8.6 8.6
DIA 14.5 14.5
SPH -2.00 -2.00
CYL -2.25  
 
AXIS 60  
 

NEZABUDNITE MYSLIEŤ NA VŠETKO

Computer icon

Pracujete dlho na počítači alebo často cestujete?

Runner icon

Ste vášnivý športovec alebo trávite veľa času vonku?

Make-up icon

Mohol by váš make-up predstavovať problém pri manipulácii so šošovkami?

Savings icon

Máte obavy z nákladov?

Odpovede na tieto otázky môžu vášmu očnému lekárovi pomôcť určiť pre vás najlepšiu voľbu. Možno všetko, čo potrebujete, sú okuliare, alebo ste možno dobrým kandidátom na jednodenné šošovky, dvojtýždňové alebo mesačné kontaktné šošovky. Alebo môžete potrebovať špeciálne torické šošovky na korekciu astigmatizmu alebo dokonca multifokálne kontaktné šošovky. To sa dozviete počas tohto hodnotenia. Prečítajte si ďalšie informácie o rozdieloch medzi dennými, týždennými alebo mesačnými šošovkami. Alebo si prečítajte viac o rôznych vlastnostiach a charakteristikách šošoviek tu.

Zvykanie si na vaše okuliare alebo šošovky

Contact lenses and glasses icon

Zvyknúť si na nové okuliare je celkom jednoduché. Akékoľvek okuliare vyrobené podľa vášho predpisu by mali byť počas výrobného procesu správne vycentrované. Na ich nosenie si samozrejme budete musieť chvíľu zvykať. V prípade, že vám budú okuliare naďalej nepohodlné, môže ich váš optik trochu upraviť, napríklad tým, že zmení tvar koncoviek straníc.

Zvyknutie si na kontaktné šošovky môže trvať trochu dlhšie, ale bez ohľadu na to by mal celý proces prebiehať pomerne hladko. Po počiatočnom nasadení váš očný špecialista zhodnotí usadenie a vykoná zrakový test. Pravdepodobne si precvičíte nasadzovanie aj odnímanie šošoviek pod pozorným dohľadom vášho očného špecialistu.

Nakoniec vám váš optometrista vysvetlí postup pre základy starostlivosti o šošoviek, ponúkne skúšobné šošovky a dohodne následnú schôdzku, na ktorej skontroluje nasadené šošovky a spoločne sa dohodnete na ďalšom postupe. Počas jedného týždňa alebo dvoch pred následnou schôdzkou budete mať možnosť si šošovky vyskúšať počas vašich bežných aktivít. Ak máte akékoľvek problémy alebo sa vyskytnú otázky, zavolajte o radu svojmu optometristovi alebo očnému lekárovi.

Skúšobné kontaktné šošovky

Iba váš očný špecialista je oprávnený poskytovať skúšobné šošovky, pretože pri výbere vhodných šošoviek je potrebná riadna odborná starostlivosť a posúdenie. Môže to trvať niekoľko návštev a niekoľko pokusov, aby ste našli ten najvhodnejší model pre vás, ale akonáhle sa vy a váš očný špecialista dohodnete na určitom modeli a rozvrhu nosenia, môžete si rovnaké šošovky objednať online od predajcov, ako je napr. Alensa bez toho, aby ste poskytli kópiu vášho predpisu. Nezabudnite aspoň raz ročne navštíviť svojho špecialistu na kontrolu a aktualizáciu predpisu!

Trial lenses image

A čo farebné šošovky?

Pokiaľ máte záujem nosiť farebné kontaktné šošovky bez dioptrií na kozmetické účely (napr. Halloween), je vždy vhodné najprv konzultovať s vaším optometristom odporúčania a aplikáciu, najmä ak ste šošovky nikdy nenosili, máte citlivé oči alebo trpíte suchými očami.

Dôkladné očné vyšetrenie je tiež nevyhnutné, keď sa rozhodnete nosiť farebné šošovky s dioptriami na korekciu zraku.

KÚPIŤ CRAZY ŠOŠOVKY
Crazy lenses boxes