Modré svetlo a farba okuliarových skiel

Okuliare blokujúce modré svetlo s čírymi, žltými a červenými sklami

Nadmerné vystavovanie sa modrému svetlu je jednou z tém moderného človeka - niektorým z nás môže modré svetlo zatočiť so spánkovým cyklom alebo spôsobovať iné nepríjemnosti. Obrazovky a displeje, ktoré modré svetlo vyžarujú, nás ale obklopujú v každodennom živote a už si bez nich svet nevieme predstaviť. Čo robiť, pokiaľ na sebe cítime negatívne dopady svetelného žiarenia? Kúpite si číre okuliare s filtrom modrého svetla? Alebo siahnete rovno po žltých alebo červených sklách? Poďme spolu zistiť, čo vlastne potrebujete a očakávate.

Pre viac informácii o modrom svetle, jeho vplyvoch na naše zdravie a produktoch, ktoré ponúkame, prejdite na túto stránku:

Viac o modrom svetle

Číre okuliare proti modrému svetlu

brýle s filtrem modrého světla

Akýkoľvek druh číreho, nezafarbeného skla, nemôže technicky nikdy absorbovať viac než 30 % všetkého modrého svetla. Naše okuliarové filtre modrého svetla pohlcujú až 20 %. Účelom týchto okuliarov však nie je úplné blokovanie modrého svetla; ľudia totiž istú mieru modrého svetla biologicky potrebujú - udržuje nás totiž počas dňa produktívnych a bdelých. Číre okuliare s filtrom majú za cieľ znížiť záťaž spôsobenú umelým modrým svetlom v našom každodennom živote. Preto sú často označované ako "počítačové okuliare", ktoré sú vhodné pre použitie v interiéri, predovšetkým pri dlhodobom sledovaní obrazovky. Okuliare s čírym filtrom tak môžu pomôcť znížiť digitálnu únavu očí, predchádzať bolestiam hlavy a očí alebo zamedziť strate celkovej produktivity.

Ideálne pre:

Každodenné nosenie v interiéri

Zmiernenie záťaže spôsobenej nadmerným umelým osvetlením

Zachovanie verných farieb pri sledovaní obrazovky*

Naše sklá s filtrom modrého svetla majú zároveň niekoľko štandardných povrchových úprav

Menej vhodné pre:

Osoby s vyššou mierou citlivosti na modré svetlo

Osoby s výrazne narušeným spánkovým cyklom

*Upozorňujeme, že akýkoľvek filter modrého svetla v nepatrnej miere ovplyvňuje vnímanie farieb, preto okuliare s filtrom neodporúčame ľuďom, ktorí pre svoju prácu potrebujú 100 % verné vnímanie farieb, napr. grafikom.

Kúpiť počítačové okuliare

Žlté okuliare proti modrému svetlu

žlté okuliare s filtrom modrého svetla

Na škále miery blokovania modrého svetla sú o stupeň vyššie, nad čírymi okuliarmi, okuliare so žltými sklami. V závislosti na kvalite skiel ho môžu blokovať medzi 50-70 % a stále tak nechávajú prechádzať istú časť modrého spektra svetelného žiarenia. Žlté sklá samozrejme ovplyvňujú vnímanie farieb, ale o to viac môžu pomôcť zmierniť digitálnu únavu očí, bolesti hlavy a migrény, upraviť narušený spánkový cyklus a uľaviť od ďalších súvisiacich potiaží. Môže ich nosiť ktokoľvek, ale všeobecne sú určené ľuďom s vyššou citlivosťou na modré svetlo alebo ľuďom, ktorí trávia hodiny intenzívnym sledovaním obrazovky, napr. profesionálnym hráčom. Preto sa žlto zafarbeným okuliarom taktiež niekedy hovorí "herné okuliare". Naviac bolo preukázané, že nosenie okuliarov so žltým zafarbením skiel môže pomôcť ľuďom trpiacim sezónnymi depresiami a stresom.

Ideálne pre:

Použitie v interiéri aj exteriéri, počas dňa a pred zotmením

Osoby s vyššou citlivosťou na modré svetlo: poskytujú väčšiu úľavu od bolestí hlavy, únavy očí a ďalších symptómov spôsobených umelým modrým svetlom

Osoby trpiace stresom, úzkosťou a sezónnou depresiou

Osoby s narušeným spánkovým cyklom

Menej vhodné pre:

Osoby, ktoré chcú diskrétnejšiu, menej nápadnú ochranu proti modrému svetlu

Presné vnímanie farieb

Osoby s vážne narušeným spánkovým cyklom

Kúpiť okuliare so žltými sklami

Červené okuliare proti modrému svetlu

brýle s červenými skly

Najvyššiu možnú mieru blokácie modrého svetla zaisťujú okuliare s červenými alebo oranžovými sklami, ktoré ho absorbujú až 100 %. Pretože ľudia istú mieru modrého svetla počas dňa biologicky potrebujú, sú tieto okuliare určené predovšetkým pred spaním. Červené okuliare by sa mali nosiť 2-3 hodiny pred spaním, pretože umožňujú zdravú produkciu melatonínu, spánkového hormónu. Preto sa tomuto typu okuliarov blokujúcich modré svetlo hovorí taktiež "okuliare na spanie". Pokiaľ modré svetlo vážne ovplyvňuje váš spánkový režim, sú okuliare s červeným zafarbením proti modrému svetlu vhodnou voľbou. Majte na pamäti, že tieto okuliare silno zmenia vaše vnímanie farieb a nie je vhodné ich nosiť cez deň.

Ideálne pre:

Zaistenie optimalizovaného spánkového cyklu

Nosenie večer, pred spaním

Menej vhodné pre:

Používanie počas dňa

Jasné vnímanie farieb**

**Aj keď okuliare s červenými sklami proti modrému svetlu je možné nosiť vonku aj vnútri, nikdy by ste ich nemali používať v situáciách, kedy je potrebné zachovať jasné videnie, napr. pri šoférovaní alebo pri manipulácii s ťažkými strojmi.

Kúpiť okuliare s červenými sklami

Kúpte si dioptrické alebo nedioptrické okuliare a pridajte k nim filter modrého svetla: