Môžem nosiť kontaktné šošovky dlhšie, než je určená doba používania?

môžem nosiť kontaktné šošovky dlhšie, ako je predpísané

Zdvihnite ruku, ak ste niekedy prenášali svoje kontaktné šošovky. Bohužiaľ skoro každý z nás to niekedy urobil. Možno je vaše experimentovanie s dlhším nosením šošoviek motivované finančnými dôvodmi. Napríklad tesne pred výplatou sa vám šošovky kupovať nechce, tak prečo si tie staré nenechať o pár dní dlhšie? Alebo používate mesačné šošovky, ale len párkrát do mesiaca. Prečo ich teda nenosiť o chvíľu dlhšie? Najčastejším dôvodom však najskôr je, že šošovky po 30 dňoch skrátka zabudnete vymeniť za nový pár. To sa stane. Avšak je dobré myslieť na predpísanú periódu výmeny šošoviek a dodržiavať ju. Prenášanie šošoviek môže viesť k nepohodliu, rozmazanému videniu a v najhoršom prípade aj k infekciám. Pozrime sa spoločne na to, prečo to nerobiť a aké konkrétne komplikácie môžu nastať.

Čo sa deje so šošovkami, keď ich nosíte dlhšie, než by ste mali?

Jednodňové, dvojtýždňové aj mesačné šošovky sú navrhnuté tak, aby plnili svoju funkciu práve po predpísanú dobu nosenia. Jednodňové šošovky bývajú veľmi jemné a tenké, ich krehká štruktúra teda nie je príliš trvanlivá. Dvojtýždňové a mesačné šošovky sú o niečo hrubšie a vďaka tomu aj "prežijú" dlhšie. Avšak nenechajte sa oklamať, že je možné ich nosiť až do chvíle, než sa úplne rozpadnú.

Všetky kontaktné šošovky sú navrhnuté tak, aby púšťali zdravé množstvo kyslíka k rohovke (priepustnosť kyslíka). Keď uplynie doba ich životnosti, priechody pre kyslík postupne prestanú plniť svoju funkciu. Staré šošovky sa skrátka obnosia - už tak dobre nesedia na oku, nie sú odolné voči usadeninám a priepustnosť kyslíka výrazne slabne. Pozrite sa, aké riziká so sebou prenášanie šošoviek nesie:

Šošovky zle sedia na oku

Poznáte ten pocit, kedy máte na očiach nový, čistý pár kontaktných šošoviek? Správne ... necítite vôbec nič! Moderné šošovky sú totiž navrhnuté tak, aby ste o nich prakticky nevedeli. Avšak ak nosíte šošovky dlhšie, než je pre daný typ určené, šošovka sa môže skrútiť. Skrútená šošovka je na oku veľmi nepohodlná a môže začať veľmi rýchlo oko dráždiť.

Roztrhnutie šošovky

Ako šošovky starnú a sú krehkejšie, sú aj náchylnejšie k roztrhnutiu. Ak sa vám šošovka rozpadne v ruke, nie je to zďaleka tak nepríjemné a nebezpečné, ako keď sa rozpadne priamo v oku. V takom prípade je nutné dostať z oka rozpadnuté časti šošovky a vyhľadať očného lekára, aby odstránil prípadné zvyšky, skontroloval stav oka a zamedzil infekcii.

Nedostatok kyslíka

Pre zdravie očí je nevyhnutné, aby mala rohovka, sietnica a ďalšie časti oka dostatočný prísun kyslíka. Priepustnosť kyslíka sa s časom u kontaktných šošoviek zhoršuje, mikroskopické štruktúry, cez ktoré prúdi kyslík k oku prestávajú postupne plniť svoju funkciu. Keď sa k rohovke nedostáva dostatočné množstvo kyslíka, môže to viesť k pocitu pálenia očí, začervenaniu a vážnym dlhodobým komplikáciám.

Špina a usadeniny

Nechcené usadeniny na šošovke zostávajú od chvíle, kedy je vyňatá zo sterilného prostredia blistra. Starostlivé čistenie a oplachovanie roztokom (dvojtýždňových a mesačných) šošoviek je základ, avšak bohužiaľ žiadny roztok nedokáže odstrániť 100% nečistôt. Keď sa na šošovke nahromadí väčšie množstvo usadenín, môžete mať zahmlené videnie. Usadeniny na šošovke spôsobujú diskomfort a môžu viesť aj k závažným očným infekciám.

Zhrnutie na záver

Mnoho nositeľov kontaktných šošoviek nedodržiava odporúčania týkajúce sa doby ich použiteľnosti a šošovky prenášajú. Aj keď sa následky prenášania šošoviek nemusia dostaviť ihneď, je dobré si uvedomiť, že z dlhodobého hľadiska môžete svojmu zraku veľmi uškodiť. Niekoľko stručných rád a odporúčaní očných špecialistov:

  • Nenoste šošovky dlhšie, než je u daného typu odporúčané. Mesačné šošovky vymeňte po mesiaci, jednodňové šošovky každý deň!
  • Nemajte šošovky na očiach 24 hodín denne alebo počas spánku. Tento spôsob nosenia je možný len s niektorými typmi šošoviek a aj pri nich je potrebné predĺžené nosenie konzultovať s očným lekárom.
  • Nenoste kontaktné šošovky po uplynutí doby spotreby. Neaktuálne šošovky strácajú potrebnú kvalitu a neprepúšťajú dostatočné množstvo kyslíka.

Skrátka predlžovať nosenie šošoviek o hodiny, dni, alebo dokonca týždne nad rámec ich expirácie, sa neoplatí. Neriskujte zdravie svojich očí a strážte si pravidelnú výmenu kontaktných šošoviek.

Komentáre (4)

Máte nejaké otázky?
Nela

Stane sa niečo ak jeden deň urobím to že si dám denné šošovky zo včera?

Odpoveď info@alensa.sk

Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Odporúčaná doba nosenia šošoviek je výrobcom určená na základe materiálovej životnosti a merania tvorby usadenín. Prenášanie kontaktných šošoviek so sebou prináša mnohé riziká - napr. zhoršenú kvalitu zraku, nižšiu priepustnosť kyslíka alebo infekciu očí. Rozhodne neodporúčame riskovať zdravie vašich očí. V prípade ďalších otázok sme Vám k dispozícii. Pekný deň.

Lizzie

Chcem sa spýtať že ako dlho môžu byť šošovky v oku. Napríklad ak si ich dám od 23:00 pretože v noci budem cestovať a dám si ich dole až niekedy večer. Či je určená doba hodín koľko sa môžu nosiť

Odpoveď info@alensa.sk
Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Odpoveď na túto otázku je relatívna. Ak máte na mysli mesačné šošovky s denným režimom nosenia, do ktorých spadajú napr. TopVue Air, potom by bolo dobré šošovky po 16 hodinách z očí vyňať, mechanicky očistiť a uložiť k regenerácii aspoň na 4 hodiny. Pri ďalšom nosení nemusia byť šošovky nositeľovi komfortné alebo si môžete spôsobiť zápal alebo v krajnom prípade edém rohovky. V prípade jednodenných šošoviek napr. TopVue Daily, je situácia podobná. Po 16 hodinách by bolo vhodné šošovky z očí vyňať a vyhodiť ich aby ste si mohli aplikovať ďalší pár. V každom prípade, ide v oboch prípadoch o šošovky, ktoré neumožňujú spánok. Ak plánujete taký druh prepravy, kde budete so šošovkami aj spať, odporučili by sme Vám šošovky, ktoré to umožňujú napr. šošovky Biofinity. Tieto šošovky umožňujú aj kontinuálne (nepretržité) nosenie až 30 dní v kuse. Alebo jednodenné šošovky s vysokou priepustnosťou kyslíka napr. šošovky Acuvue Oasys 1-Day alebo Dailies TOTAL1, ktoré zaistia rohovke dostatočný prísun kyslíka aj v prípade krátkeho spánku. Po 16 hodinách však doporučujeme aj pri týchto šošovkách výmenu za nový pár. Posledné zmienené šošovky by pre Vás boli asi najvhodnejšie. K jednodenným šošovkám nepotrebujete žiadny roztok, a preto sú jednodenné šošovky na cestovanie ideálne. V každom prípade by ste mali mať šošovky pred nákupom na internete odborne aplikované, vyhnete sa tak nevhodnej investícii. Môže sa stať, že Vaše oči nemusia Vami vybrané šošovky akceptovať. Pokiaľ by ste mali ďalšie otázky, neváhajte sa na nás obrátiť, radi Vám pomôžeme. Pekný deň.
Mária Baďurová

Dobrý večer Vám prajem. Môj bratranec má vnútorné očné šošovky, 3 roky. Mal by ísť lekárovi na kontrolu. Ďakujem za informáciiu. Mária.

Odpoveď info@alensa.sk

Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Predpokladáme, že máte na mysli vnútroočnú kontaktnú šošovku. Väčšinou sa táto šošovka implantuje natrvalo za očnú dúhovku. Nevyžaduje žiadnu údržbu ani výmenu. V každom prípade nepoznáme celkovú anamnézu Vášho bratranca, a tak nemôžeme s istotou povedať, či je nutná kontrola alebo nie. Týchto šošoviek je niekoľko druhov. Ak má Váš bratranec nejakú očnú vadu, ktorú koriguje vnútroočnou šošovkou, mal by jednou za čas na preventívnu prehliadku určite zájsť. Pekný deň.

Aurel

Dobry den, kupil som si mesacne sosovky, chcem sa opytat, ci ich mozem nosit nepretrzite cely mesiac, Dakujem Aurel

Odpoveď info@alensa.sk
Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Ide o to, či sú šošovky k takému noseniu vyrobené. Kontinuálne (nepretržité) nosenie umožňujú napr. šošovky Biofinity. Tento spôsob nosenia by však mal užívateľovi vždy schváliť očný špecialista. Pretože ste neuviedli názov šošoviek, nemôžeme Vám na túto otázku lepšie odpovedať. Pekný deň.