Kontaktní čočky banner

Môžem nosiť kontaktné šošovky dlhšie, ako sa odporúča?

Zdvihnite ruku, ak ste niekedy nosili šošovky o niečo dlhšie, ako by ste mali? Bohužiaľ, väčšina z nás to z času urobila. Možno to robíte, aby ste znížili náklady. Keď sa pred výplatou trochu na suchu, čo je to ešte pár dní na nosenie rovnakých šošoviek, však? Alebo možno máte mesačné šošovky, no nosíte ich len párkrát do mesiaca. Určite je dobré nosiť aj po prvých 30 dňoch, však? Alebo ste jednoducho zabudli šošovky včas vymeniť. Chápeme to. Život je hektický! Je dôležité mať na pamäti rozvrh nosenia kontaktných šošoviek a dodržiavať ho. Nadmerné nosenie šošoviek môže viesť k nepohodliu, rozmazanému videniu a v najhoršom prípade aj infekcii. Poďme sa pozrieť na to, prečo je to nie-nie a aké sú riziká.

Čo sa stane so šošovkami, ak ich budete nosiť dlhšie?

Jednodenné šošovky, dvojtýždenné šošovky a mesačné šošovky nie sú navrhnuté tak, aby vydržali určené obdobie nosenia. Denné šošovky sú hladké a tenké, s menej zložitým lícovaním, takže ich krehká štruktúra je menej odolná. Dvojtýždenné šošovky sú o niečo hrubšie a mesačné sú zvyčajne najhrubšie, takže aj „prežijú“ najdlhšie. Ale nenechajte sa tým presvedčiť, že sú neporaziteľné.
Všetky mäkké kontaktné šošovky sú navrhnuté tak, aby umožnili zdravému množstvu kyslíka prejsť do rohovky (priepustnosť kyslíka), ale keď šošovka prekročí svoju životnosť, vstavané cesty, ktoré umožňujú prúdenie kyslíka, sa začnú rozpadať. Skrátka, keď šošovky používate dlhšie, opotrebujú sa. To znamená, že sú ohrozené prispôsobenie, odolnosť voči usadeninám a priepustnosť kyslíka. A toto sú možné dôsledky:

Zle sediace šošovky

Poznáte ten pocit sviežich, čistých kontaktných šošoviek? To je pravda... nie je tam žiadny pocit! Je to preto, že dnešné šošovky sú navrhnuté tak, aby ste sa cítili takmer ako keby ste na sebe nemali vôbec nič. Keď sa však šošovky nosia po plánovanej výmene, môžu sa zdeformovať. Deformované šošovky budú nepohodlné na nosenie a môžu rýchlo viesť k podráždeným, bolestivým očiam.

Trhanie šošoviek

Šošovky sa môžu roztrhnúť aj za tých najlepších okolností. Ako však starnú a sú krehkejšie, môžu sa ľahšie roztrhnúť. Ak sa vám šošovka roztrhne v ruke, budete čeliť miernym nepríjemnostiam. Ak sa vám šošovka roztrhne v oku, čelíte vážnejšiemu problému. Budete chcieť odstrániť všetky časti šošovky, ktoré môžete, a okamžite navštíviť svojho očného špecialistu, aby bezpečne odstránil všetky nepoddajné časti, aby ste zabránili ďalšiemu nepohodliu a infekcii.

Nedostatok kyslíka

Pre zdravé oči je nevyhnutné, aby sietnica, rohovka a ostatné časti dostávali dostatok kyslíka. Priepustnosť kyslíka každého typu šošoviek sa v priebehu času neustále znižuje a po prekročení predpísanej doby nosenia sa mikroskopické štruktúry v šošovke, ktoré transportujú kyslík, rozpadnú a nedokážu zabezpečiť dostatočný prísun. To vedie k červeným, podráždeným očiam, pocitu pálenia a možno aj vážnym dlhodobým komplikáciám.

Špinavé šošovky

Špina a iné nečistoty sa označujú ako usadeniny. Nanešťastie sa na vašich šošovkách začnú tvoriť usadeniny hneď po ich prvom vybratí zo sterilného obalu. Správne čistenie (dvojtýždenných a mesačných šošoviek) je nevyhnutné, no neexistuje čistiaci roztok, ktorý by dokázal odstrániť 100 % usadenín. Keď sa na šošovkách začnú tvoriť usadeniny, vaše videnie sa môže zahmliť a v konečnom dôsledku sa špinavé šošovky môžu stať toxickými a viesť k nepohodliu a závažnej infekcii.

Záverečné myšlienky

Mnohí užívatelia kontaktných šošoviek ignorujú odporúčanie, že by nemali nosiť kontaktné šošovky dlhšie ako je predpísané obdobie, či už úmyselne alebo náhodne. Aj keď sa vás následky nosenia starších šošoviek nemusia okamžite prejaviť, je dôležité si uvedomiť, že si môžete z dlhodobého hľadiska poškodzovať svoj vzácny zrak. Stručne povedané, naše rady a rady od špecialistov sú nasledovné:

  • Nenoste kontaktné šošovky dlhšie, ako je predpísané:mesačné šošovky vymeňte po mesiaci a denné po jednom dni!
  • Nenoste kontaktné šošovky 24 hodín alebo počas spánku: umožňujú to len špecifické šošovky a aj vtedy je to povolené len po konzultácii s vaším optikom alebo očným špecialistom.
  • Nenoste kontaktné šošovky po dátume spotreby: expirované šošovky už nespĺňajú potrebné štandardy kvality a sú takmer vždy skreslené!

Jednoducho nestojí za to riziko natiahnuť ich opotrebovanie na ďalších niekoľko hodín, dní alebo týždňov. Šošovky sa dajú vymeniť, ale nie vaše oči. Preto sa o ne dobre starajte a rešpektujte dobu nosenia vašich šošoviek!

Komentáre (4)

Máte nejaké otázky?
Nela

Stane sa niečo ak jeden deň urobím to že si dám denné šošovky zo včera?

Odpoveď info@alensa.sk

Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Odporúčaná doba nosenia šošoviek je výrobcom určená na základe materiálovej životnosti a merania tvorby usadenín. Prenášanie kontaktných šošoviek so sebou prináša mnohé riziká - napr. zhoršenú kvalitu zraku, nižšiu priepustnosť kyslíka alebo infekciu očí. Rozhodne neodporúčame riskovať zdravie vašich očí. V prípade ďalších otázok sme Vám k dispozícii. Pekný deň.

Lizzie

Chcem sa spýtať že ako dlho môžu byť šošovky v oku. Napríklad ak si ich dám od 23:00 pretože v noci budem cestovať a dám si ich dole až niekedy večer. Či je určená doba hodín koľko sa môžu nosiť

Odpoveď info@alensa.sk
Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Odpoveď na túto otázku je relatívna. Ak máte na mysli mesačné šošovky s denným režimom nosenia, do ktorých spadajú napr. TopVue Air, potom by bolo dobré šošovky po 16 hodinách z očí vyňať, mechanicky očistiť a uložiť k regenerácii aspoň na 4 hodiny. Pri ďalšom nosení nemusia byť šošovky nositeľovi komfortné alebo si môžete spôsobiť zápal alebo v krajnom prípade edém rohovky. V prípade jednodenných šošoviek napr. TopVue Daily, je situácia podobná. Po 16 hodinách by bolo vhodné šošovky z očí vyňať a vyhodiť ich aby ste si mohli aplikovať ďalší pár. V každom prípade, ide v oboch prípadoch o šošovky, ktoré neumožňujú spánok. Ak plánujete taký druh prepravy, kde budete so šošovkami aj spať, odporučili by sme Vám šošovky, ktoré to umožňujú napr. šošovky Biofinity. Tieto šošovky umožňujú aj kontinuálne (nepretržité) nosenie až 30 dní v kuse. Alebo jednodenné šošovky s vysokou priepustnosťou kyslíka napr. šošovky Acuvue Oasys 1-Day alebo Dailies TOTAL1, ktoré zaistia rohovke dostatočný prísun kyslíka aj v prípade krátkeho spánku. Po 16 hodinách však doporučujeme aj pri týchto šošovkách výmenu za nový pár. Posledné zmienené šošovky by pre Vás boli asi najvhodnejšie. K jednodenným šošovkám nepotrebujete žiadny roztok, a preto sú jednodenné šošovky na cestovanie ideálne. V každom prípade by ste mali mať šošovky pred nákupom na internete odborne aplikované, vyhnete sa tak nevhodnej investícii. Môže sa stať, že Vaše oči nemusia Vami vybrané šošovky akceptovať. Pokiaľ by ste mali ďalšie otázky, neváhajte sa na nás obrátiť, radi Vám pomôžeme. Pekný deň.
Mária Baďurová

Dobrý večer Vám prajem. Môj bratranec má vnútorné očné šošovky, 3 roky. Mal by ísť lekárovi na kontrolu. Ďakujem za informáciiu. Mária.

Odpoveď info@alensa.sk

Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Predpokladáme, že máte na mysli vnútroočnú kontaktnú šošovku. Väčšinou sa táto šošovka implantuje natrvalo za očnú dúhovku. Nevyžaduje žiadnu údržbu ani výmenu. V každom prípade nepoznáme celkovú anamnézu Vášho bratranca, a tak nemôžeme s istotou povedať, či je nutná kontrola alebo nie. Týchto šošoviek je niekoľko druhov. Ak má Váš bratranec nejakú očnú vadu, ktorú koriguje vnútroočnou šošovkou, mal by jednou za čas na preventívnu prehliadku určite zájsť. Pekný deň.

Aurel

Dobry den, kupil som si mesacne sosovky, chcem sa opytat, ci ich mozem nosit nepretrzite cely mesiac, Dakujem Aurel

Odpoveď info@alensa.sk
Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Ide o to, či sú šošovky k takému noseniu vyrobené. Kontinuálne (nepretržité) nosenie umožňujú napr. šošovky Biofinity. Tento spôsob nosenia by však mal užívateľovi vždy schváliť očný špecialista. Pretože ste neuviedli názov šošoviek, nemôžeme Vám na túto otázku lepšie odpovedať. Pekný deň.