Nasadenie a vyňatie kontaktných šošoviek krok za krokom

Rozhodli ste sa začať s kontaktnými šošovkami a teraz bude potrebné naučiť sa s nimi manipulovať. Nasadenie kontaktných šošoviek vyžaduje istú obratnosť, ale nie je sa čoho báť. Stačí si osvojiť niekoľko jednoduchých návykov a z nasadzovania a vyberania šošoviek sa stane prirodzená denná rutina. Aby sme vám pomohli, pripravili sme pre vás zhrnutie krok za krokom, ako nasadiť a vybrať kontaktné šošovky . Náš sprievodca sa hodí začiatočníkom, ale aj dlhodobým nositeľom kontaktných šošoviek, ktorým môže niektoré základné pravidlá pripomenúť.

Ako nasadiť kontaktné šošovky

Ak nenosíte jednodenné kontaktné šošovky, musíte šošovky uchovávať v špeciálnom roztoku po celú dobu, kedy ich nemáte na očiach. Roztok šošovky počas noci čistí a dezinfikuje.

Mali by ste vedieť, že pri nasadzovaní šošovky sa nemusíte dotknúť samotného oka. Nechajte šošovku na oko ľahko priľnúť a vaše očné viečka sa už postarajú o zvyšok! Poďme sa teraz pozrieť, ako na to.

Žena nasadzujúca kontaktnú šošovku

1. krok

Pripravte si kontaktné šošovky, roztok, zrkadlo a miesto, kde si budete môcť umyť a osušiť ruky. V miestnosti by malo byť dostatok svetla. Ak používate make-up, jeho aplikáciu nechajte až po nasadení šošoviek.

2. krok

Pred nasadením šošoviek si dôkladne umyte ruky

Vždy si dôkladne umyte ruky, aby sa na šošovky nedostali nečistoty a baktérie. Používajte jemné alebo antibakteriálne mydlo, vyhýbajte sa hydratačným mydlám, pleťovým mliekam a produktom na olejovej báze. Po umytí ruky osušte uterákom. Vyhnite sa používaniu papierových obrúskov, ktoré môžu zanechávať na rukách žmolky.

Majte na pamäti, že pre manipuláciu so šošovkami je lepšie mať krátke nechty, aby ste nepoškriabali kontaktnú šošovku alebo rohovku oka.

3. krok

Začnite vybratím šošovky z puzdra

V ďalšom kroku vyberieme kontaktnú šošovku z puzdra alebo z blistra. Pokiaľ máte na každom oku iné dioptrie, bude vhodné si zvyknúť nasádzať ako prvú vždy rovnakú šošovku - napr. na ľavé oko, aby ste si šošovky nepomýlili. Dajte si šošovku na dlaň, kvapnite na ňu roztok a ľahko ju premasírujte prstom. Niektoré roztoky sú tzv. "no-rub", avšak väčšina optikov sa zhoduje, že je vhodné v rámci dobrej hygieny šošovku vždy zľahka pretrieť. Pokiaľ chcete manipuláciu so šošovkami uľahčiť, ponúkame vám praktické aplikátory a pinzety.

4. krok

Umiestnite šošovku na ukazovák. Ak má šošovka tvar mištičky, je všetko v poriadku. Ak však okraje smerujú smerom nadol (ako malé zobáčiky), potom je šošovka naopak. Niektoré kontaktné šošovky majú indikátor rubu a líca (číslice alebo písmená), ktoré sú viditeľné proti svetlu na okraji šošovky.


Skontrolujte, či je šošovka z lícovej strany

5. krok

Umiestnite kontaktnú šošovku na ukazovák

Šošovka je na ukazováku jednej ruky, prostredníkom zľahka stiahnite spodné viečko smerom nadol a prstami druhej ruky potiahnite horné viečko hore. Pokúste sa počas procesu nežmurkať. Niektorým ľuďom pomáha otočiť pohľad smerom nahor, aby nedochádzalo k nechcenému žmurkaniu. Spočiatku to môže byť ťažké, ale vďaka praxi si čoskoro zvyknete.

6. krok

Umiestnenie kontaktnej šošovky na oko

Umiestnite šošovku opatrne na oko a niekoľkokrát žmurknite. Šošovka sa tak sama usadí na správne miesto na dúhovke. Ak je to potrebné, môžete sa šošovky ľahko dotknúť a posunúť ju na stred. Ak šošovka dráždi oko alebo cítite akýkoľvek diskomfort, vyberte ju a jemne očistite roztokom, než ju na oko znova nasadíte.

7. krok

Vylejte roztok z puzdra po každom použití

Zopakujte postup s druhým okom. Vylejte roztok s puzdra a nechajte puzdro vyschnúť. (Z hygienických dôvodov nikdy nepoužívjte ten istý roztok dvakrát!)

Ako vybrať kontaktné šošovky

Pred manipulovaním so šošovkami si dôkladne umyte ruky

Najskôr si dôkladne umyte ruky, rovnako ako ste to urobili pred nasadením šošoviek. Ak máte na tvári make-up, vyberte si šošovky pred odlíčením. Pripravte si všetko potrebné – antibakteriálne puzdro na šošovky, roztok, zrkadlo, prípadne ďalšie nástroje. Ak ste práve na cestách, mohlo by sa vám hodiť praktické puzdro so zrkadielkom.

1. krok (voliteľný)

Zvlhčenie šošoviek pre ich ľahké vybratie z oka

Môžete začať tým, že zvlhčíte oči pomocou očných kvapiek. Hydratované šošovky pôjdu ľahšie vybrať. Na každé oko postačí jedna až dve kvapky, šošovky budú dostatočne vlhké a pre vás celý proces pohodlnejší, zvlášť ak trpíte syndrómom suchého oka.

2. krok

Pozrite sa hore a prostredníkom svojej dominantnej ruky jemne stiahnite spodné viečko dolu. Buďte opatrní, nech si nepoškodíte jemnú kožu okolo očí. Radšej sa neponáhľajte a vykonávajte jednotlivé kroky pomaly a v pokoji.

3. krok

Ukazovákom rovnakej ruky jemne posuňte šošovku k spodnému okraju oka, aby ste si počas vyberania omylom nepoškriabali rohovku oka.

4. krok

Dajte šošovky do puzdra s čerstvým roztokom

Opatrne stlačte šošovku medzi palec a ukazovák. Šošovka zostane medzi prstami. Nezabudnite ju očistiť roztokom a pretrieť v prstoch. Potom vložte šošovku do puzdra s čerstvým roztokom. Ak už uplynula doba, po ktorú je možné dané šošovky nosiť, vyhoďte ich. Nezabúdajte udržiavať v čistote puzdro na šošovky a nahradiť ho novým vždy s otvorením novej fľaše roztoku alebo minimálne raz za tri mesiace.

5. krok

Teraz zopakujte celý proces krok za krokom so šošovkou na druhom oku.

Blahoželáme - práve sa vám podarilo úspešne vybrať a uskladniť vaše kontaktné šošovky. Vďaka praxi sa vám celý proces dostane čoskoro pod kožu a nezaberie vám viac ako pár minút.

Dbajte na starostlivé dodržiavanie všetkých vyššie uvedených krokov, aby ste si udržali zdravé oči a kvalitné videnie. Je to váš zrak. Uvidíte, vaše oči vám za dobrú starostlivosť poďakujú!

Komentáre (3)

Máte nejaké otázky?
Mária

Nosím multifokálne torické šošovky. Doteraz som si u Vás objenávala Proclear multifkal toric. Šošovky nosím viac ako 20 rokov. V poslednej dodávke šošovka na ľavé oko sa jednoducho roztrhla po štyroch dňoch nosenia, čo je veľmi nepríjemné. Praskla v oku. Neviem nájsť vo vo Vašej ponuke iné multifokálne a zároveň torické šošovky od iného výrobcu.. Viete mi odporučiť inú značku. Ďakujem . Mária Pavlíkoá

Odpoveď info@alensa.sk

Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Je nám veľmi ľúto, že ste mali so šošovkami nepríjemnú situáciu. Bohužiaľ Vám nemôžeme ponúknuť inú alternatívu, pretože tórické multifokálne šošovky má na našom trhu len spoločnosť CooperVision. Pokiaľ by sa situácia so šošovkami opakovala, kontaktujte naše zákaznícke oddelenie, kde Vám povedia, ako ďalej postupovať. Pekný deň.

Dominika

Ak mám zakrivenie 8,5 , môžem si objednať šošovky (acuvue) so zakrivením 8,4?

Odpoveď info@alensa.sk

Dobrý deň, ďakujeme za Váš dotaz. Rozdiel v zakrivenie by určite problém nebol, ale je nutné sústrediť sa aj na iné vlastnosti kontaktných šošoviek. Pre oči sú veľmi dôležité vlastnosti materiálu - predovšetkým obsah vody a priepustnosť kyslíka. Šošovky Vám rozhodne odporúčame pred nákupom vyskúšať v aplikačnom stredisku. Ak by sme pre Vás mohli urobiť niečo ďalšie, napíšte nám. Zatiaľ majte pekný deň.

Silvia Šotniková

Zdravím. Prosím vás ,čo to znamená zakrivenie šošoviek a ako môžem sama zistiť aké mám zakrivenie. Ďakujem.

Odpoveď info@alensa.sk

Dobrý deň, vďaka za dotaz. Zakrivenie čiže base curve je povrchové zakrivenie zadnej plochy kontaktnej šošovky, ktoré sa porovnáva so zmeraným zakrivením rohovky. Sama tento údaj bohužiaľ nezistíte. Musíte navštíviť kontaktológa, ktorý na zmeranie využíva špeciálny pristroj. Ak by sme pre Vás mohli niečo urobiť, napíšte nám. Prajme Vám pekný deň.