Nasadenie a vyňatie kontaktných šošoviek krok za krokom

Rozhodli ste sa začať s kontaktné šošovky a teraz sa musíte naučiť, ako s nimi zaobchádzať. Na prvý pohľad sa to môže zdať strašidelné, ale s praxou a dobrými návykmi to môže byť jednoduché a prirodzené. Aby sme vám pomohli, tu je náš krátky návod na vkladanie kontaktných šošoviek krok za krokom. Je to skvelé pre začiatočníkov a dokonca môže byť dobrou pripomienkou aj pre profesionálov v oblasti kontaktných šošoviek!

Ako nasadiť kontaktné šošovky

Mali by ste vedieť, že pri nasadzovaní šošovky sa musíte dotknúť samotnej očnej buľvy, šošovka sa sama neprilepí. Nechajte šošovku ľahko priľnúť k oku a vaše viečka sa postarajú o zvyšok! Teraz sa pozrime, ako na to.

case for contact lenses icon

1. krok

Začnite prípravou všetkých svojich náležitostí v dobre osvetlenej miestnosti. Budete potrebovať kontaktné šošovky, roztok, zrkadlo a miesto na umytie a osušenie rúk čerstvým uterákom. Nezabudnite si vložiť šošovky pred nanesením make-upu.

wash hands icon

2. krok

Vždy si dôkladne umyte ruky, aby sa na šošovky nedostali nečistoty a baktérie. Používajte jemné alebo antibakteriálne mydlo, vyhýbajte sa hydratačným mydlám, pleťovým mliekam a produktom na báze oleja. Po umytí si ruky osušte uterákom. Nepoužívajte papierové utierky, ktoré môžu na rukách zanechávať vlákna. Majte na pamäti, že je lepšie mať krátke nechty pri manipulácii so šošovkami, aby ste nepoškriabali kontaktnú šošovku alebo rohovku oka.

Finger and lens icon

3. krok

Ďalším krokom je vybratie kontaktných šošoviek z puzdra na kontaktné šošovky alebo z čerstvého blistrového balenia. Ak máte na každé oko iný recept, je užitočné vytvoriť si návyk a vždy si najskôr nasadiť ľavú šošovku, aby ste si ich nepomýlili. Umiestnite si prvú šošovku do dlane, navlhčite ju roztokom a jemne ju pretrite prstom. Niektoré značky ponúkajú „neotieracie“ roztoky, ale väčšina kontaktológov súhlasí s tým, že je vždy dobré šošovky jemne pretrieť, aby sa zvýšila ich čistiaca schopnosť. Ak si chcete uľahčiť manipuláciu so šošovkami, ponúkame rôzne šikovné nástroje aby to bolo jednoduchšie. S aplikátormi a kliešťami na šošovky bude manipulácia so šošovkami hračkou.

Lens right and wrong position

4. krok

Umiestnite šošovku na ukazovák. Ak šošovka vyzerá ako miska, robíte dobre. Ak však okraje smerujú von, vaša šošovka je naruby. Možno je to ťažké povedať, ale väčšina šošoviek má na sebe malú značku zvnútra von (písmená alebo čísla), takže môžete ľahko zistiť, či je šošovka obrátená alebo nie.

Eye icon

5. krok

Keď je šošovka vyvážená na ukazováku, pomocou prostredníka stiahnite spodné viečko nadol a druhou rukou potiahnite horné viečko nahor. Čím viac otvoríte viečko, tým lepšie bude kontaktná šošovka sedieť na rohovke. Ak správne držíte mihalnice, nemôžete žmurkať. Niektorým ľuďom pomáha pozrieť sa hore, aby sa vyhli nechcenému žmurkaniu. Zo začiatku to môže byť boj, ale cvikom si na to zvyknete!

Solution icon

6. krok

Nasaďte šošovku na oko, hneď ako sa dotknete oka, prst pomaly vyberte a veľmi opatrne (pomaly) uvoľnite najskôr spodné viečko a potom horné viečko. Majte oči zatvorené a nežmurkajte, zľahka sa prstom dotknite zatvoreného horného viečka a „pozerajte“ do strán. Týmto spôsobom odstránite vzduchové bubliny, ktoré sa vytvorili pod kontaktnou šošovkou. To umožňuje, aby sa šošovka usadila na správnom mieste na rohovke. Ak šošovka dráždi oko alebo máte pocit nepohodlia, vyberte ju a pred nasadením späť na oko ju jemne očistite roztokom.

Ako odstrániť kontaktné šošovky

Skôr ako začnete, umyte si ruky tak, ako predtým, ako ste si ich naniesli. Ak nosíte make-up, pred umytím tváre si zložte šošovky. Všetko, čo budete potrebovať, by ste si mali pripraviť v čistej, dobre osvetlenej miestnosti. Uistite sa, že máte puzdro na kontaktné šošovky, roztok, zrkadlo a ďalšie nástroje, ktoré budete potrebovať. Ak cestujete, všetky tieto položky nájdete v jednom praktickom kazetka so zrkadlom.

Eye drop and eye icon

1.krok

Začnite tým, že si zvlhčite oči očné kvapky alebo očný sprej . To môže pomôcť zvlhčiť šošovky a uľahčiť ich vybratie. Jedna alebo dve kvapky do každého oka by mali stačiť a môže to uľahčiť a spríjemniť proces, najmä ak máte chronicky suché oči alebo ak zistíte, že sú na konci dňa suchšie.

Finger and contact lens icon

2. krok

Držte horné a dolné viečko ako pri aplikácii kontaktných šošoviek. Pri pohľade priamo pred seba uchopte kontaktnú šošovku ukazovákom a palcom za boky (od nosa a vonkajšieho kútika) a jemne ju stlačte (akoby ste ju privreli). Neponáhľajte sa a urobte tento krok pokojne a pomaly.

Solution and contact lenses icon

3. krok

Jemne stlačte šošovku ukazovákom a palcom a vložte kontakt do puzdra s čerstvým roztokom na kontaktné šošovky. Puzdro musí byť naplnené novým roztokom, približne do polovice pohára. Roztok neriediť vodou. Ak už uplynulo obdobie, počas ktorého je možné šošovky nosiť, vyhoďte ich. Nezabudnite udržiavať puzdro na šošovky čisté a vymeňte ho za nové vždy, keď otvoríte novú fľaštičku s roztokom, alebo aspoň raz za mesiac.

Solution icon

4. krok

Teraz zopakujte postup pomocou tej istej ruky s druhým okom, krok za krokom, ako ste to urobili s prvým okom. Gratulujeme – úspešne ste vybrali a uložili svoje kontaktné šošovky! S praxou a správnou údržbou sa vkladanie a vyberanie kontaktných šošoviek stane rýchlou a jednoduchou súčasťou vašej každodennej rutiny.

Starostlivo dodržujte tieto kroky, aby ste si zachovali optimálne zdravie očí, pohodlie a kvalitu videnia. Vaše oči a šošovky sa vám poďakujú.

Komentáre (3)

Máte nejaké otázky?
Mária

Nosím multifokálne torické šošovky. Doteraz som si u Vás objenávala Proclear multifkal toric. Šošovky nosím viac ako 20 rokov. V poslednej dodávke šošovka na ľavé oko sa jednoducho roztrhla po štyroch dňoch nosenia, čo je veľmi nepríjemné. Praskla v oku. Neviem nájsť vo vo Vašej ponuke iné multifokálne a zároveň torické šošovky od iného výrobcu.. Viete mi odporučiť inú značku. Ďakujem . Mária Pavlíkoá

Odpoveď info@alensa.sk

Dobrý deň, ďakujeme Vám za otázku. Je nám veľmi ľúto, že ste mali so šošovkami nepríjemnú situáciu. Bohužiaľ Vám nemôžeme ponúknuť inú alternatívu, pretože tórické multifokálne šošovky má na našom trhu len spoločnosť CooperVision. Pokiaľ by sa situácia so šošovkami opakovala, kontaktujte naše zákaznícke oddelenie, kde Vám povedia, ako ďalej postupovať. Pekný deň.

Dominika

Ak mám zakrivenie 8,5 , môžem si objednať šošovky (acuvue) so zakrivením 8,4?

Odpoveď info@alensa.sk

Dobrý deň, ďakujeme za Váš dotaz. Rozdiel v zakrivenie by určite problém nebol, ale je nutné sústrediť sa aj na iné vlastnosti kontaktných šošoviek. Pre oči sú veľmi dôležité vlastnosti materiálu - predovšetkým obsah vody a priepustnosť kyslíka. Šošovky Vám rozhodne odporúčame pred nákupom vyskúšať v aplikačnom stredisku. Ak by sme pre Vás mohli urobiť niečo ďalšie, napíšte nám. Zatiaľ majte pekný deň.

Silvia Šotniková

Zdravím. Prosím vás ,čo to znamená zakrivenie šošoviek a ako môžem sama zistiť aké mám zakrivenie. Ďakujem.

Odpoveď info@alensa.sk

Dobrý deň, vďaka za dotaz. Zakrivenie čiže base curve je povrchové zakrivenie zadnej plochy kontaktnej šošovky, ktoré sa porovnáva so zmeraným zakrivením rohovky. Sama tento údaj bohužiaľ nezistíte. Musíte navštíviť kontaktológa, ktorý na zmeranie využíva špeciálny pristroj. Ak by sme pre Vás mohli niečo urobiť, napíšte nám. Prajme Vám pekný deň.