Okuliare podľa typu tváre: ako si správne vybrať?

Viete, aký je Váš typ tváre? Pri výbere okuliarov môže byť určenie typu užitočným nástrojom, vďaka ktorému si vyberiete presne ten typ okuliarov, ktoré Vám naozaj pristanú. S najväčšou pravdepodobnosťou máte jeden z týchto typov: okrúhly, srdcový, trojuholníkový, kosoštvorcový, diamantový, štvorcový, obdĺžnikový alebo oválny. V našom sprievodcovi Vám pomôžeme určiť, ktorý tyo tváre je ten Váš!
*Pre uľahčenie výberu Vám odporúčame využiť našu funkciu virtuálneho skúšania. Tento nástroj Vám pomocou webkamery umožní virtuálne si vyskúšať rôzne okuliarové rámy, a tak získate lepšiu predstavu o tom, či Vám dané okuliare pristanú.

Oválna tvár

  • Oválna tvár ja charakteristická tým, že jej tvar je predĺžený, ale šírkou vyvážený, vďaka čomu vyniknú lícne kosti. Čo sa týka okuliarov, existuje zopár štýlov, ktoré Vám pomôžu opticky skrátiť dĺžku oválnej tváre.
  • Rámy, ktoré majú tvar Browline, Vám na pomôžu skrátiť dĺžku Vašej tváre a zároveň pridajú hornej časti Vašej tváre na šírke. Okrúhle či hranaté taktiež oválnej tvári pristanú. Dolnú čast tváre totiž jemne opticky rozšíria a celkové proporcie Vašej tváre tým vyvážia. Mačacie rámy Vašej tvári zalichotia. Taktiež fungujú na princípe, že hornú časť tváre opticky rozšíria, a tým sa dostanú Vaše celkové proporcie tváre do rovnováhy.
  • Taktiež Vám odporúčame zvážiť rámy, ktoré Vašej tvári proporčne pristanú a končia tesne pod obočím, vďaka čomu ho jemne zvýraznia. Obdĺžnikové, oválne či okrúhle rámy sú všetky skvelou voľbou pre oválnu tvár, záleží však na Vašom štýle a osobných preferenciách.
1.step

Srdový a kosoštvorcový typ tváre

  • Srdcový a kosoštvorcový typ tváre majú oba širšiu hornú časť tváre a užšiu dolnú časť tváre. A práve preto je pri hľadaní vhodných okuliarov dôležité zvoliť také, ktoré Vaše proporcie vyvážia tým, že upozornia na dolnú časť Vašej tváre.
  • Pre srdcový a kosoštvorcový typ tváre odporúčame výber širokých rámov, ktoré upozornia na dolnú časť tváre. Taktiež, mačacie rámy vedia byť pre srdcový typ tváre skvelou voľbou. Optickým rozšírením hornej časti tváre Váš celkový vzhľad vyvážia. Oválne či guľaté rámy napomáhajú zjemniť ostrejšie črty Vašej tváre, čím vytvoria príjemnú harmóniu.
1.step

Okrúhly typ tváre

  • Okrúhly typ tváre si ľahko všimnete vďaka jeho zaoblenému tvaru, širšiemu čelu, plným líčkam a zaoblenej brady . Ostré črty, ktoré sú prítomné na iných typoch tváre, tu však nenájdete. Čo sa týka okuliarov pre okrúhly typ tváre, odporúča sa vyberať hranaté a obdĺžnikové rámy, ktoré budú v jemnom kontraste s prirodzene oblejšími krivkami tváre. Opticky Vám tak tvár predĺžia a zúžia. Rámom, ktoré by naopak oblé krivky zvýraznili, je lepšie sa vyhnúť. Okuliare s geometrickými tvarmi a výraznejšími hranami Vám pomôžu vyvážiť inak plnšie proporcie tváre.
2.step

Diamantový typ tváre

  • Diamantový typ tváre je zo všetkých typov najvzácnejší a je charakterizovaný svojimi výraznými širokými lícnymi kosťami, širšou hornou časťou tváre a naopak úzkou čeľusťou a bradou. Napriek tomu, že sa v istých ohľadoch podobá srdcovému typu tváre, napríklad plnými líčkami, vytvára celkom jedinečnú svojráznu siluetu.
  • Pokiaľ aj Vy máte diamantový typ tváre, odporúčame Vám vyberať okuliare s geometrickými pravidelnými tvarmi a výraznejšími hranami, ktoré zalichotia uhlom Vašej tváre. Pomôžu Vám zjemniť plné líčka a zároveň zvýrazniť Vaše oči. Taktiež odporúčame širšie rámy, ktoré vyvážia Váš vzhľad a pomôžu Vám vytvoriť o čosi dramatickejší dojem.
2.step

Hranatý a trojuholníkový typ tváre

  • Ľudia s hranatým alebo trojuholníkovým typom tváre nápaditú čeľusť a ostrejšie rysy.
  • Pre tieto typy tváre odporúčame vybrať si tenšie zaoblené rámy, ktoré Vám napomôžu vytvoriť kontrast. Keď siahnete po okuliaroch protichodných tvarov, ako napríklad guľatý či mačací, vyhnete sa tým neželanému zvýrazneniu prirodzene hranatých prvkov Vašej tváre.
2.step
Nezabúdajte však, že vyššie uvedené rady a tipy sú veľmi všeobecné! Najdôležitejšie je vybrať si také okuliare, v ktorých sa budete cítiť sebavedomo a pohodlne.