Dioptrické sklá a ich povrchové úpravy

Pre svoj zrak chcete len to najlepšie – pochopitelne – je to jeden z vašich najdôležitejších zmyslov. Preto máte aj vysoké nároky na okuliare. Dioptrické sklá môžu byť vylepšené niektorými povrchovými úpravami, ktoré zlepšujú kvalitu videnia a trvanlivosť samotných skiel. Všetky dioptrické sklá na Alensa.sk obsahujú štandardné povrchové úpravy, a to bez príplatku . Tieto povrchové úpravy majú všetky jednoohniskové dioptrické sklá, a aj multifokálne dioptrické sklá. Ponúkame taktiež možnosť dioptrické sklá vylepšiť o ďalšie filtre a úpravy. Zaujímá vás, k čomu sú povrchové úpravy a filtre vlastne dobré? Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Štandardné povrchové úpravy dioptrických skiel

Pokiaľ si kúpite dioptrické okuliare na Alensa.sk, naši skúsení optici vám do vami zvoleného rámu zabrúsia kvalitné dioptrické sklá, ktoré automaticky obsahujú nasledujúce úpravy:

1. UV filter

Slnečné okuliare nosíme, aby sme ochránili svoje oči od škodlivého UVA a UVB žiarenia. Ultrafialové žiarenie môže spôsobiť poškodenie sietnice a ďalšie zdravotné problémy, ako napríklad šedý zákal. Preto je dobré svoj zrak chrániť a vplv slnečného žiarenia na zdravie nepodceňovať. Ochranu proti UV žiareniu však neposkytujú len slnečné okuliare. Aj niektoré kontaktné šošovky obsahujú UV filter (avšak odporúčame nosiť slnečné okuliare aj s týmito šošovkami) a naše číre dioptrické sklá majú UV filter priamo vo svojej základnej úprave. Inými slovami: okuliare od nás vaše oči na slniečku kvalitne ochránia.

Okuliare s UV filtrom

2. Antireflex

Dioptrické sklá prirodzene odrážajú svetlo – to je prirodzená vlastnosť skla všeobecne. Antireflexná vrstva zabraňuje odrazom svetla, ktoré môže narušovať videnie. S antireflexom nedochádza k odrazom svetla z prednej ani zadnej strany skla – svetelné odrazy vás preto neoslnia. Kde môže antireflex naozaj pomôcť? Dobrým príkladom je šoférovanie v noci, kedy môžu nechcené odrazy svetiel spôsobiť aj bezpečnostné riziko. Antireflexná vrstva dioptrických skiel pomáhá vidieť lepšie, a preto majú naše základné sklá antireflex automaticky zabudovaný!

Dioptrické okuliare s antireflexom

3. Tvrdenie

Pokiaľ nosíte okuliare, potom viete, že okuliare s nami toho zažijú veľa, a že veľakrát ani nezáleží na tom, ako veľmi sa snažíme byť opatrný. Niekedy nám omylom spadnú, občas sa nám podarí do niečoho buchnúť hlavou, alebo len okuliare nečistíme tak, ako by sme mali. Sklo samo o sebe nie je odolné proti poškrabaniu. Pridaním tvrdenia skla sa odolnosť dioptrického skla značne zvyšuje. Pokiaľ sú vaše okuliare tvrdené, nemusíte sa báť škrabancov – najmä pokiaľ okuliare nosia deti.

Okuliare s tvrdením

4. Samočistiaca vrstva

Väčšina z nás nosí okuliare denne, a tak sú neustále vystavené nánosom prachových častíc a iných nečistôt, ktoré dioptrické sklá znehodnocujú a tak sa zhoršuje ich priehľadnosť. Používame rôzne čistiace spreje a handričky, aby sme okuliare udržali v čistote, no nebýva to úplne ľahké. Samočistiaca vrstva zaisťuje, že na povrchu dioptrických skiel sa priľne oveľa menej prachových častíc a nečistôt, okuliare sa tak čistia oveľa ľahšie. Pokiaľ majú sklá samočistiacu vrstvu, neznamená to, že nie je potrebné ich vôbec čistiť. Samotné čistenie je však vďaka tejto vrstve ľahšie a časovo menej náročné.

Okuliare so samočistiacou vrstvou

5. Hydrofóbna vrstva

Dioptrickým sklám nevadí len prach a iné usadeniny, ale taktiež voda. Dážď alebo kvapky vody zanechávajú na sklách stopy. Mnohým z nás je nerpíjemné, keď sa okuliare zahmlievajú. Poznáte to – vonku prší alebo je zima, vojdete dnu a musíte si ihneď otrieť z okuliarov kvapky vody alebo hmlu. Problém s vodou neprichádza len z vonku – na okuliaroch kondenzuje aj voda, ktorá sa odparuje z našej pokožky. Pomocou môže byť hydrofóbna vrstva na dioptrických sklách, ktorá odpudzuje vodu a vlhkosť. Hydrofóbna vrstva pôsobí aj antistaticky, čo odpudzuje prachové častice z povrchu skla. Inými slovami, hydrofóbna úprava spolu so samočistiacou vrstvou zaistí čistotu a ľahkú údržbu vašich okuliarov.

Okuliare s hydrofóbnou vrstvou

Ďalšie úpravy dioptrických skiel

Pri nákupe dioptrických okuliarov si u nás môžete vybrať ďalšie úpravy, ktoré vylepšia alebo zmenia vlastnosti dioptrických skiel. Čo ponúkame:

1. Filter blokujúci modré svetlo

Táto úprava chráni vaše oči pred modrým svetlom, ktoré vysielajú napríklad mobilné telefóny, tablety a obrazovky počítačov. Doprajte svojim očiam menej únavy a sebe väčšiu produktivitu a lepší spánok.

Prečítajte si viac o okuliaroch blokujúcich modré svetlo
Okuliare s filtrom blokujúcim modré svetlo

2. Samozafarbovacie sklá

Fotochromatické alebo samozafarbovacie okuliarové sklá sa zatmavujú v závislosti na svetelných podmienkach okolia. Pokiaľ ste dnu, sklá sú číre. Keď pôjdete von na denné svetlo, zafarbia sa podľa množstva UV žiarenia. Táto úprava chráni vaše oči, keď je to treba.

Prečítajte si viac o samozafarbovacích sklách
Okuliare so samozafarbovacími sklami

Dioptrické slnečné okuliare

Zmeňte vaše okuliare na slnečné dioptrické okuliare, ktoré by chránili vaše oči pred UV žiarením. Vaše dioptrické sklá sa trvalo sa zafarbia. Na základe toho, ako tmavé chcete mať slnečné dioptrické okuliare, vám ponúkame možnosť výberu z 50, 75 alebo 85-percentného zafarbenia. 85 % tónovacie sklá sú ekvivalentom normálnych slnečných okuliarov, pokiaľ ide o ich schopnosť chrániť vaše oči pred jasným svetlom. Môžete si vybrať z hnedej, šedej alebo zelenej farby skiel. A tým to nekončí! Ak sa rozhodnete, môžete naše slnečné dioptrické sklá doplniť aj o polarizačnú alebo zrkadlovú vrstvu.

Dioptrické slnečné okuliare

Polarizácia je k dispozícii len pre 85 % tónované sklá, ale poskytuje dodatočnú ochranu pred oslnením a jasným horizontálne orientovaným svetlom. Zrkadlová vrstva tiež poskytne dodatočné tienenie a dodá vašim sklám tajomnosť. Zrkadlové vrstvy sa dodávajú v širokej škále farebných možností. Svoje okuliare si tak budete môcť ľubovoľne prispôsobiť podľa vlastných potrieb a preferencií!

Ak sa rozhodnete premeniť svoje jednoohniskové alebo multifokálne sklá na slnečné dioptrické okuliare, môžete premeniť svoje obľúbené rámy na skvelý pár okuliarov za ešte lešpiu cenu. Pozrite sa na náš výber okuliarových rámov.

Prečítajte si viac o dioptrických slnečných okuliaroch

Index lomu

Ponúkame vám dioptrické sklá s indexom lomu 1,5; 1,6; 1,67 alebo 1,74 . Čo je vlastne index lomu a prečo je pri sklách dôležitý? Index lomu (alebo refrakčný index) udáva, ako účinne materiál skla láme svetlo.

Index lomu dioptrického skla