Rozmazané videnie a zvykanie si na nové okuliare

Takže sa k Vám práve dostali Vaše nové okuliare. Isto sa už neviete dočkať, až si ich konečne vyskúšate. Okuliare si nasadíte… ale, čo to… Vaše videnie je akési rozmazané. Sú tieto nové okuliare chybné? Veď mi mali pomôcť lepšie vidieť, tak prečo nevidím ostrejšie? Prečo mám závrate? Ako to, že svoj zrak neviem zaostriť a dokonca ma oči začali trocha bolieť? Prezradíme Vám jednu dôležitú skutočnosť, ktorú si ľudia pri nových okuliaroch často neuvedomujú: adaptačná doba! Či už ste nikdy pred tým okuliare nenosili, alebo ste len vymenili Váš starý pár za nový, prípadne sa Vám zmenil predpis, na nové okuliare si vždy treba zvyknúť. Viete, ako sa nové topánky vždy musia rozchodiť? Nuž, niečo podobné sa deje aj pri nových okuliaroch! Dovoľte nám vysvetliť, čo sa v tejto chvíli deje a ako najlepšie zvládnuť túto situáciu..

Nové okuliare a bolesť hlavy

Aké ťažkosti práve zažívate?

Možno si myslíte, že ste výnimkou, ale existuje väčšie množstvo problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť pri nosení nových okuliarov. Neskôr si povieme, ako dlho zväčša trvajú, ale najprv – znie Vám niektorý z týchto symptómov povedome:

  • Vaše videnie je rozmazané alebo skreslené. Možno ani nevidíte všetko zreteľne. Napríklad sa Vám objekty zdajú byť deformované, neviete tak celkom odhadnúť správnu hĺbku, Váš zrak je po okrajoch zvlnený ako vo vnútri akvária, atď.
  • Máte mierne bolesti hlavy a očí. Svoje oči namáhate, nakoľko veci okolo Vás vyzerajú inak, a to môže viesť k bolestiam hlavy či nevoľnosti.

Aj keď nie každý pociťuje tieto symptómy v rovnakej miere, donúti Vás to rozmýšľať nad tým, či sú nové okuliare v poriadku. Vo väčšine prípadov však pre túto situáciu existuje rozumné vysvetlenie.

Prečo vlastne dochádza k týmto problémom?

Existuje skutočne veľa dôvodov prečo sa zo začiatku môžu takéto problémy objavovať. Ale žiadne obavy, nižšie v tomto článku Vám prezradíme, ako sa takéto ťažkosti dajú vyriešiť.

  • Váš mozog nie je zvyknutý na Vaše nové videnie: Váš mozog je schopný toľkých vecí! Keď nevidíte dobre alebo máte dlhšiu dobu osvojené určité návyky, Váš mozog si doplní potrebné informácie a podľa nich vykoná isté úpravy. A to aj bez toho, aby ste si ich vôbec všimli. Takže pokiaľ ste ešte nikdy okuliare nenosili, alebo ste dlhší čas nosili staré okuliare či šošovky, alebo ste zvyknutý na konkrétny typ okuliarových rámov - Váš mozog sa adaptuje, aby ste sa cítili pohodlne. A zatiaľ čo Váš mozog nedokáže poruchy zraku napraviť, vie sa prispôsobiť, aby mu takéto videnie pripadalo správne a normálne. Z tohto dôvodu môžu nové okuliare zrazu pôsobiť „nesprávne“. Toto sa síce môže stať úplne komukoľvek s novým párom okuliarov, no najčastejšie sa to deje pacientom s multifokálnymi okuliarmi pre korekciu vetchozrakosti.
  • Váš očný predpis môže byť nesprávny a okuliare nevhodné: Vždy je potrebné mať aktuálny očný predpis a okuliare si objednať podľa správnych parametrov. To zahŕňa aj vzdialenosť zreníc (hodnota PD), ktorá je potrebná pre správne centrovanie skiel do okuliarového rámu. Pokiaľ je Vaše meranie len trocha nepresné, spôsobí to problémy s videním. Avšak pred tým, ako sa dopracujete k takémuto záveru, by ste mali počítať s tým, že si Váš mozog stále zvyká a adaptačná doba ešte stále trvá. V prípade pochybností je tu náš zákaznícky servis, ktorý rád preverí akékoľvek nezrovnalosti vo Vašom očnom predpise.
  • Môže sa u Vás vyskytovať zdravotný problém:
    Vo veľmi ojedinelých prípadoch môžu byť pri problémoch s videním na vine zdravotné komplikácie ako napr. šedý zákal, zelený zákal (glaukóm), atď. Tiež je možné, že tento stav ovplyvňuje niektorý z liekov, ktoré užívate. Ďalším faktorom, ktoré v tomto tiež niekedy hrajú rolu, je stres.

Ako môžem tieto problémy napraviť a ako dlho to bude trvať?

Najprv si treba dať nejaký čas na to, aby si Váš mozog zvykol na nové okuliare. Je to veľmi bežné a popravde celkom nevyhnutné. Posnažte sa svoje nové okuliare nosiť tak často, ako je to možné. Najlepšie už od chvíle, kedy sa ráno zobudíte. Nové okuliare nestriedajte so starými, nedávajte si ich dolu príliš rýchlo a pokúste sa vyvarovať nadbytočnému stresu. Samozrejme, s adaptačnou dobou nezačínajte v situáciach, kedy je jasné videnie nevyhnutné, napr. šoférovanie alebo obsluha strojov. Normálne môže tento proces trvať zhruba jeden týždeň . Sú však aj prípady, konkrétne pri multifokálnych okuliaroch alebo pacientoch, ktorí s korekciou zraku čakali pridlho, kedy si naše oči potrebujú zvykať až 4 týždne.

Čo ak rozmazané videnie a bolesti hlavy u Vás stále pretrvávajú? V tom prípade je potrebné kontaktovať Vášho očného lekára. Ten následne skontroluje Váš predpis a premeria Vám zrak. Ďalším dôvodom, ktorý treba preveriť, je možná chyba pri výrobe okuliarov.

Rady a tipy na záver

  • Hlavne žiadnu paniku. Treba myslieť na to, že rozmazané videnie je pri nových okuliaroch naozaj veľmi časté. Či už si zvykáte na nový predpis, nový tvar či veľkosť rámu – chce to nejaký čas. Vaše nové okuliare nemusia byť nutne chybné či zle vyrobené. Vaše oči sú v poriadku. Po uplynutí adaptačnej doby bude všetko v poriadku. A aj keby niektoré z problémov naďalej pretrvávali, Váš očný lekár je tu vždy pre Vás.
  • Starostlivo dbajte o svoje oči. Ľudia často zabúdajú, že ako aj ďalšie časti nášho tela, naše oči potrebujú byť pod pravidelným dohľadom odborníka. Pravidelné prehliadky by sa preto nemali zanedbávať a pri akútnych problémoch treba vyhľadať pomoc odborníka bezodkladne. Predsa len, oči si pri zanedbanej starostlivosti budú zvykať oveľa pomalšie.
  • Vyhľadajte odbornú radu, aby ste sa vyhli frustrácii. Radosť z nových okuliarov sa môže rýchlo zmeniť na frustráciu. Obráťte sa preto na svojho optika alebo výrobcu okuliarov. Radi Vás oboznámia s adaptačnou dobou. Ak Vám tento článok nepomohol, prosím, kontaktuje náš zákaznícky servis a to aj v prípade, že adaptačná doba Váš problém nevyriešila. Urobíme všetko preto, aby sme Vám v tejto nemilej situácii pomohli.