Slnečné okuliare pohľadom optometristky – najčastejšie otázky a odpovede

Na otázky týkajúce sa slnečných okuliarov odpovedá Kristýna Štěbetáková, optometristka spoločnosti Alensa.

Optometristka firmy Alensa Kristýna Štěbetáková

Kristýna Štěbetáková je optička a optometristka. Po štyroch rokoch štúdia zdravotníckeho lýcea vyštudovala bakalársky odbor optiky a optometrie na Fakulte Biomedicínskeho Inžinierstva ČVUT. V Alensa.sk pôsobí od roku 2017.

Ako poznáme kvalitné slnečné okuliare?

Predovšetkým podľa miery zafarbenia skiel, ale nemusí to byť vždy pravidlom. Svetlé sklá môžu byť kvalitné, ale pokiaľ ide o ochranu, nemusia byť až tak účinné. Sú to skôr "mestské okuliare".

Okuliare bývajú označené štítkom alebo nápisom na bočnici, prípadne na skle - polarizácia, prizm (druh kontrastných skiel), kategória. Neoznačené okuliare môžu mať taktiež vhodné vlastnosti, ale v tomto prípade by ich mal poznať predajca a dokázať ich nielen vysvetliť, ale taktiež ukázať.

Z akého dôvodu je zásadná správna voľba slnečných okuliarov? A ako si okuliare vybrať?

Slnečné okuliare chránia našu sietnicu pred škodlivým slnečným žiarením a pomáhajú nám pri orientácii v oslňujúcom a ostrom svetle. Máme 4 druhy slnečného filtra: 0-1, 2, 3, 4. Stupeň 0-1 označuje číre ochranné sklá a taktiež sklá rozjasňujúce (žlté a oranžové). Kategória 2 zahŕňa okuliarové sklá zafarbené na cca 70 %, v kategórii 3 potom máme sklá so zafarbením okolo 85 % (najvyužívanejšia varianta cez leto). Kategória 4 využíva zafarbené sklá v miere 95 %. Tieto okuliare sú vhodné hlavne vo vysokohorských polohách, na pláži alebo na púšti. Kategória 4 sa neodporúča na šoférovanie auta.

Aký by mali mať okuliare UV filter, aby chránili náš zrak?

Najprv to vezmeme podľa kategórií: na jarné slniečko stačí kategória 2, v lete je vhodnejší 3. stupeň. UV ochrana by mala fungovať proti žiareniu UV-A aj UV-B. Napríklad, aj niektoré číre sklá môžu chrániť pred UV-A, rovnako tak UV-A blokujú aj sklá s filtrom modrého svetla. Pokiaľ je sklo zafarbené, tak má väčšiu tendenciu dosiahnuť ochranu pred UV-A a UV-B, ale mali by sme si to pri kúpe okuliarov vždy overiť.

Aký by mali mať slnečné okuliare certifikát?

Európsky certifikát CE indikuje UV ochranu až do 380 nanometrov (UV-B má vlnovú dĺžku 280-315 nm, UV-A 315-380 nm). Značku CE nájdeme na vnútornej strane bočníc. Ďalej by na okuliaroch mali byť uvedené ich vlastnosti: polarizácia, dofarbovanie, prizm, kategórie atď.

Aké slnečné okuliare sa odporúčajú pre deti a aké pre dospelých?

Deťom vyberáme kvalitné slnečné okuliare predovšetkým kvôli ochrane, pretože ich oči sú vo vývine. Pri dospelých volíme typ aj podľa využitia. Do mesta stačí nižšia miera UV ochrany, ale do prírody a do hôr sa volí UV ochrana vyššia. K vode alebo pri šoférovaní znova využijeme okuliare s polarizáciou, ktorá odstráni nepríjemné odlesky od vodnej hladiny.

Akú ďalšiu ochranu oči odporúčte počas jarných a letných dní?

Slnečné okuliare sú základ. Prípadne sa môže hodiť nosiť pri sebe aj zvlhčujúce kvapky, keby sa nám do očí dostali jemné častice prachu, alebo pri pocite príliš suchých očí. Taktiež neuškodí nosiť šilt alebo klobúk, ktorý bude očiam tieniť.