Zahmlievajú sa vám kvôli rúšku okuliare? Máme pre vás niekoľko tipov

Nosíte okuliare a zároveň sa chránite rúškom? Potom zrejme riešite aj problém so zahmlievaním okuliarov. Prinášame vám šesť plus jeden tipov, ktoré pomôžu zahmlievaniu okuliarov predchádzať. Radí Kristína Štěbetáková, optometristka spoločnosti Alensa.sk

Noste rúškoNoste rúško

1. Dôležité je vybrať si správne rúško!

Použite rúško, ktoré vám dobre sedí na nose a bude čo najlepšie priliehať k nosu. Najlepšie je rúško so všitým drôtikom, ktorý sa dá vymodelovať podľa tvaru nosa. Vydýchnutý vzduch potom neuniká pod horným okrajom rúška a vaše okuliare sa tým pádom toľko nezahmlievajú.

2. Rúško až k očiam, okuliare nižšie.

Rúško si dajte čo najbližšie k očiam a okuliare položte nižšie na nos. Okuliare sa budú menej zahmlievať aj špiniť. Snažte sa obmedziť dotýkanie okuliarov. Len pozor, umiestnenie okuliarov nižšie ľahko posunie ohniská okuliarov a cez multifokálne (progresívne) okuliare nemusíte vidieť rovnako.

3. Použite jar!

Aspoň na začiatku a konci dňa si umyte svoje okuliare vlažnou jarovou vodou a osušte ich handričkou z mikrovlákna. Handričku z mikrovlákna majte stále po ruke. Skúsiť môžete aj špeciálne spreje proti zahmlievaniu.

Poznámka: použite bežný prípravok na riad a vyhnite sa parfémovaným, agresívnym a hydratačným prípravkom, ktoré by mohli poškodiť povrchové úpravy skiel. Preto sa uistite, že na svoje okuliare používate len jemné prípravky bez brúsiacich zložiek.

4. Ak nemáte po ruke jar, skúste mydlo.

Vaše okuliare vyčistí a zároveň z časti vydezinfikuje aj klasické tuhé mydlo. Naopak tekuté mydlo vám skôr život znepríjemní. Určite okuliare nečistite liehom, môžu popraskať nielen sklá, ale aj rámy, prípadne sa začne odlupovať farba.

5. Najpraktickejším riešením sú jednodenné šošovky.

Najjednoduchší spôsob, ako sa zahmlievaniu okuliarov úplne vyhnúť, je vyskúšať kontaktné šošovky. V čase zvýšeného výskytu vírusových ochorení sú najhygienickejším variantom jednodenné šošovky. Nezabudnite si pred ich aplikáciou dôkladne umyť ruky a cez deň sa vyhnúť kontaktu s okolím očí. Vyskúšať môžete, napríklad šošovky TopVue s garanciou vrátenia peňazí.

6. Kúpte si okuliare s hydrofóbnou úpravou skiel. Môžete aj on-line bez návštevy optiky.

Keď si budete nabudúce kupovať okuliare, pamätajte aj na ich povrchovú úpravu. Hydrofóbna vrstva odpudzuje vodu, čo znamená, že sa okuliare rýchlejšie odhmlia a nenalepia sa na ne ani ďalšie nečistoty. Počas súčasnej situácie nechcete nikam chodiť? Nemusíte! Ak máte po ruke predpis či okuliarovú kartičku, dioptrické okuliare si môžete kúpiť aj on-line s použitím virtuálneho zrkadla. Za niekoľko dní vám prídu hotové okuliare až domov. Zároveň pamätajte, že počas súčasnej situácie okuliare slúžia aj ako štít, vďaka ktorému majú vírusy sťaženú cestu k vašim očiam.

Objednať

Tip na záver – pena na holenie!

Asi by vás to nenapadlo, ale od zahmlených okuliarov vám môže pomôcť aj pena na holenie. Naneste na okuliare malé množstvo peny a pomocou handričky okuliare vyleštite do sucha. Na okuliarových sklách sa tým vytvorí jemná ochranná vrstva, vďaka ktorej sa na nich už nebude zrážať para.

TIP ALENSA.SK:

Všetky naše dioptrické okuliare majú automaticky aj hydrofóbnu úpravu skiel! Hydrofóbna vrstva odpudzuje vodu, to znamená, že sa okuliare rýchlejšie odhmlia a nelepia sa na ne ďalšie nečistoty.

Typy povrchových úprav okuliarov

Nechce sa Vám chodiť do optiky pre nové okuliare? Nemusíte. Ak máte po ruke predpis alebo okuliarovú kartičku, okuliare si môžete kúpiť aj on-line s použitím virtuálneho zrkadla. Výhodou je, že všetky naše okuliarové sklá hydrofóbnu úpravu už majú, takže ak takéto okuliare ešte nemáte, pozrite sa na náš výber dioptrických okuliarov. Aj v tomto období ich doručíme priamo k vám!