Manipulácia s kontaktnými šošovkami

Príprava pred nasadením kontaktných šošoviek:

Nájdite si svoj postup pre pravé aj ľavé oko


Dôkladne si umyte ruky a osušte uterákom (papierové vreckovky a utierky sú na sušenie rúk nevhodné, pretože môžu na Vašich prstoch zanechať drobné vlákna. Tieto nečistoty sa môžu prichytiť na kontaktnú šošovku, ktorú budete vplyvom dráždenia nútení z oka vybrať a pristúpiť k opätovnej aplikácii). Predtým, než si začnete nasadzovať alebo vyťahovať kontaktné šošovky, je vhodné použiť pleťovú vodu určenú pre oblasť okolo očí. Pleť sa tým zbaví prebytočného kožného mazu a manipulácia s očnými viečkami bude o poznanie ľahšie. Nikdy sa pred aplikáciou šošoviek nelíčte!!!

Ako nasadiť šošovky na oči? Jednoducho v desiatich krokoch:

1, Sadnite si pred zrkadlo. Pokiaľ s kontaktnými šošovkami ešte len začínate, je lepšie použiť větší.Než otvorte nový blister (plastová vanička s roztokom, v ktorej je šošovka vo výrobe uložená), mierne s ním zatrepte, pre prípad, že by bola šošovka priľnutie ku stene.

2, Kontaktná šošovku opatrne vyberte z puzdra, používajte len končekmi prstov, aby nedošlo k jej poškodeniu. Nechty nemusíte mať nutne krátke. Pri manipulácii so šošovkami sú niekedy dlhé nechty na prospech veci, obzvlášť pri ich vyberaní. S dlhými nechtami však musíte byť pri manipulácii oveľa obozretnejší. Ak nechtom šošovku pritlačíte, veľmi ľahko dôjde k jej pretrhnutiu či vyštrbenie. Reklamácia v tomto prípade nie sú výrobcami uznávané.

3, Potom, čo vyberiete kontaktnú šošovku z puzdra / blistra, si osušte ukazovák, aby na ňom šošovka lepšie držala.

4, Z profilu sa pozrite na kontaktnú šošovku, ak nie je “naruby”. Nasadenie kontaktné šošovky na oko Niektoré šošovky majú svoj povrch opatrený indikátorom. Napríklad produkty značky Johnson & Johnson sú označené číselným kódom 123, ktorý musí byť v správnej pozícii pri pohľade z profilu na šošovku čitateľný zľava doprava. Ak Vaše šošovky nemajú indikátor, pri pohľade z boku nesmú mať na svojich okrajoch ostré “zobáčiky”. Okraje šošovky musí smerovať nahor. Ak si nie ste istí, pozrite sa na šošovku z profilu a potom ju obráťte naruby a posúďte, kedy bol sklon jej okraja strmší – tak bola šošovka v poriadku.

5, Prezrite si šošovku z vonkajšej strany, keď je v správnej polohe, či sa napríklad čiastočne neobrátila.

6, Začnite s nasadzovaním u pravého oka a tento postup zachovajte, aby ste šošovky omylom nezamenili.

7, Oprite sa lakťami o stôl, aby sa Vám neklepaly ruky a dajte si zrkadlo čo najbližšie k sebe.

8, Stiahnite dolné viečko opatrne pravým prostredníkom nadol. Ukazovákom druhej ruky popotiahnite horné viečko nahor, to preto, aby ste si prirodzeným reflexom neznemožnil nasadenie šošovky.

9, Pri nasadzovaní šošovky sa pozerajte priamo do zrkadla, jemne priložte šošovku na oko – pozrite sa hore a dole, pustite viečka a skúste zamrkat. Pokiaľ sa na šošovku počas manipulácie s ňou dostala nejaká nečistota a dráždi Vás v oku, posuňte kontaktnú šošovku prstom dole na beľmo, oko tým pádom začne slziť a nečistoty sa odplavia. Alebo môžete šošovku vybrať, opláchnuť v roztoku a celý proces zopakovať. V okamihu, kedy Vás šošovka bude trápiť v oku aj naďalej, vymeňte ju za novú.

10, Tento postup vykonajte aj u ľavého oka. Šošovku do ľavého oka môžete nasadiť rovnakým spôsobom ako u pravého. To znamená aplikovať ju opäť pravou rukou, alebo môžete šošovku nasadiť ľavým ukazovákom a pravým si povytiahnuť horné viečko. Vyberte si postup, ktorý Vám bude viac vyhovovať.

Je šošovka správne nasadená?

Správne ste nasadili kontaktnú šošovku v prípade, že Vás nikde v oku neškriabe, vidíte ostro, a prakticky ani neviete, že ju v oku máte. Pri sledovaní televízie alebo monitora počítača môžete občas prestať žmurkať, tým dôjde k vysušeniu očí. Pokúste sa toho vyvarovať, alebo použite očné kvapky – stačí jedna kvapka 1 × – 2 × denne. Kvapkať dá však aj neobmedzene podľa potreby.

Vyberanie kontaktné šošovky

Najprv si umyte ruky a starostlivo osušte uterákom. Posaďte sa pred zrkadlo. Ukazovákom ľavej ruky stiahnite spodné viečko a šošovku posuňte prstom nadol na beľmo, kde bude ľahšie ju uchopiť. Tiež priľnutie šošovky je tu oveľa slabší ako na rohovke. Opatrne stlačte šošovku palcom a ukazovákom, ale tak, aby nedošlo k jej prílišnému smáčknutí v jej ohybe. Pri správnom postupe Vám zostane medzi prstami a bez problémov ju vyberiete z oka. Vybratú kontaktnú šošovku manuálne očistite v dlani alebo na chrbte ruky a potom vložte do roztokom naplneného puzdra, kde ju ponechajte po dobu, ktorú stanoví výrobca roztoku na dezinfekciu.

Komentáre

Máte nejaké otázky?